Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Dva měsíce provozu elektromobilů se rovnají dni bez aut v ulici Na Valech

elektromobilmpEkologizace vozového parku Městského úřadu v Litoměřicích se ukázala být z hlediska čistoty ovzduší krokem správným směrem. Obzvláště měřeno optikou právě končící zimy, která se vyznačovala nezvykle vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší. První dva měsíce provozu 10 elektromobilů používaných pracovníky litoměřického úřadu se totiž rovnají jednomu dni bez aut v nejrušnější komunikaci města, tedy v 800 metrů dlouhé ulici Na Valech, kterou projede denně více než 13 tisíc vozidel. „Deset elektromobilů ušetřilo za dva měsíce provozu 500 gramů pevných částic, 23 tisíc gramů oxidu uhelnatého, 2 tisíce gramů uhlovodíků a 1500 gramů oxidů dusíku. Což znamená jeden den bez emisí v naší nejfrekventovanější ulici Na Valech,“ charakterizoval ekologický přínos vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler. Vycházel z toho, že spálením jednoho litru benzínu se spotřebuje 11 060 litrů vzduchu v motoru. Celkem 13 292 aut na benzín projíždějících denně ulicí Na Valech vyprodukuje za jeden den 531 gramů pevných částic (počítáno pro naftový motor EURO 3, neboť pro pevné částice není stanovena norma pro benzínové motory), 24 457 gramů oxidu uhelnatého, 2 126 gramů uhlovodíků a 1594 oxidů dusíku.

Je dokázané, že hlavním zdrojem znečištění ovzduší je doprava. „Ukazuje se tak, že nákup 10 elektromobilů a 3 hybridů měl smysl. Zároveň nás těší, že k příkladu města se postupně připojují i místní podnikatelé nejen nákupem vozů, ale i výstavbou dobíjecích stanic,“ dodal místostarosta Karel Krejza. V tuto chvíli městský úřad disponuje 3 dobíjecími stanicemi v Pekařské ulici, další dvě jsou soukromé. Vedení města jedná s ČEZ o výstavbě veřejné rychlodobíjecí stanice pravděpodobně na parkovišti u autobusového nádraží. Stát by mohla ještě letos. Celorepublikovou podporu elektromobilitě před několika dny slíbil i premiér Sobotka.

Litoměřice, které pořídily elektromobily formou dvouletého operativního leasingu, jsou tedy z tohoto pohledu o krok vpřed. Pokusí se i o získání dotace na nákup elektromobilů do svého majetku s využitím státní dotace.

Pomineme-li vstupní investici, kterou je samotný nákup elektromobilů, tak porovnání provozu elektromobilu s vozem poháněným benzínem také nevychází nejhůře. „Zjišťujeme, že náklady na provoz jsou zhruba o 10 procent vyšší. Ovšem pokud započteme budoucí benefity, například výrazně levnější dálniční známky pro elektromobily, finanční výhody rychlodobíjecích stanic, tak se ekonomika provozu elektromobilů posouvá zase na jinou úroveň,“ zamýšlí se vedoucí odboru životního prostředí.

Do popředí se v této souvislosti dostává v Litoměřicích i městská hromadná doprava, v rámci které jsou provozovány autobusy na zemní plyn. „Ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu hledáme možnosti přechodu MHD na elektřinu,“ informoval místostarosta Krejza.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu