Zcela výjimečnou příležitost být svědky unikátního postupu obnovy krovů litoměřického Kalichu mají v těchto dnech obyvatelé Litoměřic. Dřevo na jeho opravu totiž podstupuje úpravu, která se v dnešní době používá již zcela výjimečně a jen při opravách památek. Je svázáno do vorů, které byly před několika dny ponořeny do zahořanského rybníku, kde stráví zhruba tři měsíce. Další vory čeká plavba po Labi, a to z Českých Kopist do Litoměřic.
Krov Kalichu pochází z roku 1834, věžička dokonce z roku 1569. Odborníci, kteří stav krovů posuzovali, rozhodli o napodobení původní technologie stavby a použití stejných druhů dřev. Jimi zvolená mokrá cesta úpravy dřeva spočívá v postupném vyluhování uvedených živin vodou v proudící vodě, stojatá voda pak poslouží jako penetrace. Tento postup zajistí dlouhou trvanlivost nové stavby. Jde o velmi složitý proces, ať už po legislativní či technické stránce. Město však tuto cestu zvolilo s ohledem na význam památky. Kalich je unikát nadregionálního významu, v České republice jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci.
Každý kus dřeva byl těžen s ohledem na jeho budoucí využití. „Je zde jedle bělokorá, smrk a dále například modřín, který využijeme pro místa dotýkající se zdiva. K dispozici máme i dřevo z dubu a jasanu, ze kterého vytvoříme kolíčky do krovů,“ vysvětlil Zdeněk Oravec, majitel společnosti Tesařství Čenda, která se přípravy dřeva chopila.
Po tříměsíčním plavení budou všechny kmeny z vody vyloveny a přemístěny na Mírové náměstí, kde obyvatelé na vlastní oči uvidí, jak se dále zpracovávají. K samotné opravě krovů pak dojde až po dokonalém vyschnutí během roku 2020.
Foto: Karel Pech