Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Dodavatel tepla nahrazuje ve větší míře spalování uhlí biomasou 

Dodavatel tepla nahrazuje ve větší míře spalování uhlí biomasou 

Firma Energie Holding a.s., která město Litoměřice zásobuje teplem, hodlá do konce roku 2021 výrazně omezit spalování hnědého uhlí a nahradit ho biomasou v podobě dřevní štěpky. Pro Litoměřice jde o významný krok z hlediska zlepšování čistoty ovzduší.

Informaci potvrdil na jednání se zástupci odboru životního prostředí (OŽP) městského úřadu místopředseda představenstva společnosti Libor Hrnčiřík. „Pokud nám záměr povolí Česká inspekce životního prostředí, mohl by se ještě letos podíl biomasy pro výrobu tepla přiblížit stu procentům. Jeden kotel na uhlí bychom stále využívali jako záložní a také v případě velmi chladného období,“ sdělil Libor Hrnčiřík.

Tato informace velice potěšila vedoucího OŽP Pavla Gryndlera. „Snažíme se vést s výhradním dodavatelem tepla v Litoměřicích konstruktivní dialog a velmi mě těší, že se nám v posledních letech daří nacházet společnou cestu ke zlepšení ovzduší ve městě. Toto je další zásadní krok,“ uvedl Pavel Gryndler.

Dřevní štěpku začala firma spalovat v roce 2019. V roce 2020 činil poměr spalování 65 % uhlí a 35 % biomasy. Nyní jsou na toto palivo vyčleněny dva ze čtyř kotlů. „Oproti roku 2017 se dnes do ovzduší dostává 10x méně síry v podobě oxidu siřičitého,“ vyzdvihl pozitivní dopad na životní prostředí Libor Hrnčiřík.

Další dobrou zprávou je nedávná výstavba nové špičkové a záložní plynové kotelny s výměníkovou stanicí v ulici Havlíčkova (vedle restaurace V Limbu), která je součástí postupné modernizace tepelných zdrojů. Tato moderní nízkoemisní kotelna má společně s plánovaným geotermálním zdrojem energie a novým energetickým mixem zdrojů do budoucna nahradit stávající uhelné kotle. V současnosti plynová kotelna slouží jako záloha a také pro vykrývání špiček v odběrech tepla, na které stávající „uhelná“ výtopna nedokáže dostatečně rychle reagovat. „Díky nové plynové kotelně nepřijdou lidé ve městě až na výjimky o teplou vodu ani v době pravidelné letní odstávky,“ upozornil Libor Hrnčiřík.

Při zprovozňování plynové kotelny si někteří lidé z okolí na OŽP stěžovali na vyšší množství bílého kouře vycházejícího z komínového vyústění. Jednalo se o vodní páru, která se ve zvýšené míře do komínového tělesa dostávala při uvádění kotle do provozu, při jeho vysušování a seřizování.

Město rovněž řešilo stížnosti ohledně navážky paliva do areálu firmy. Také v tomto případě Energie Holding a.s. pracuje na řešení vzniklé situace. „Kamiony k nám jezdí pouze v pracovní dny, je jich v průměru 50 měsíčně a dbáme na to, aby byly řádně zakryté. Navíc jsme areál teplárny nově oplotili, ploty zároveň chráníme plachtami, zasadili cypřiše a pravidelně čistíme areálovou i příjezdovou komunikaci, aby se neprášilo,“ vyjmenoval Libor Hrnčiřík.

Město Litoměřice zadalo zpracování studie, která má odpovědět na otázky, co by bylo pro něj v problematice zásobování teplem nejlepší udělat do roku 2030, kdy bude ukončeno spalování uhlí. „Město již uzavřelo smlouvu s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT),“ uzavřel Pavel Gryndler.

Společnost Energie Holding a.s. bude společně s městem Litoměřice usilovat o využití geotermálního zdroje, které by mohlo být částečně financováno z dotace Modernizačního fondu EU.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu