Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Dobrá zpráva: MHD bude od května v Litoměřicích zdarma

mestompLitoměřice berou životní prostředí a zdraví svých obyvatel vážně. Od května zavádějí městskou hromadnou dopravu (MHD) zdarma. A to i přesto, že pokladna města přijde o statisíce korun ročně. Na svém jednání to včera schválili zastupitelé napříč politickým spektrem (pouze jeden z přítomných se zdržel).


„Peníze nejsou všechno. Prašnost i hluk z automobilové dopravy zatěžují město i občany. Musíme podnikat kroky vedoucí ke snížení intenzity dopravy. Věříme, že bezplatnou MHD lidé začnou více využívat,“ odůvodnil starosta Ladislav Chlupáč rozhodnutí zastupitelstva města, které je v souladu s právě zpracovávaným Plánem udržitelné mobility.

Rozhodnutí zastupitelů vítá i vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler. „Čtyři měsíce nepřetržitě monitorujeme stav ovzduší na 12 místech. Již nyní jsou zřejmé dva časové úseky, kdy se velmi výrazně zvyšuje produkce emisí, a to od v době od 7.30 do 8.30 hodin a od 15.30 do 16.30 hodin. Zvyknou-li si lidé více využívat MHD, nepochybně se to projeví na kvalitě ovzduší,“ je přesvědčen vedoucí Gryndler.

Ruku v ruce s rozhodnutím o bezplatné MHD kráčí i chystaná změna koncepce v provozu MHD. Od května budou zdarma v provozu dvě stávající linky (A a B). Město však počítá s jejich rozšířením. „Rádi bychom zavedli dvě nové linky, které cestující zavezou pravidelně do Obchodního centra Na Soutoku a ke Kauflandu, ale také do centra města na Mírové náměstí, což dovolí využití menšího autobusového vozidla,“ přiblížil místostarosta Pavel Grund. Tyto nové linky však již pravděpodobně zajistí až nový dopravce vzešlý z připravovaného otevřeného výběrového řízení. „Konkrétní podmínky soutěžní dokumentace pro MHD na příštích deseti let týkající se počtu linek, přesných tras i jízdních intervalů schválí rada města v průběhu roku 2018,“ doplnil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství městského úřadu Jan Jakub.

Město na provoz MHD každoročně doplácí. V roce 2017 celkem 4,4 milionu korun (vybrané jízdné činilo jeden milion korun, celkové náklady dosáhly 5,4 mil. Kč), za rok 2016 se jednalo o částku 3,8 mil. (vybrané jízdné činilo 1,1 milionů korun a celkové náklady 4,9 mil. Kč), v roce 2015 město doplácelo 3,1 mil. (vybrané jízdné činilo 1,2 milionu Kč, celkové náklady 4,3 mil. Kč). Z uvedených čísel je zřejmé, že výběr jízdného, stejně jako počet přepravených osob, v průběhu posledních třech let klesal a celkové náklady rostly (počet přepravených osob byl v roce 2015 celkem 227 132 cestujících, v roce 2016 celkem 222 285, v roce 2017 celkem 213 049 cestujících). Od zavedení bezplatného jízdného si město slibuje zvýšení počtu cestujících využívajících MHD a úbytek automobilů lidí využívajících auta k cestě po městě.

Do května na linkách platí schválený tarif, dle kterého mají jízdu zdarma senioři nad 70 let věku, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, děti v doprovodu dospělé osoby do 6 let věku nebo také držitelé Jánského plakety (stříbrná, zlatá) či Zlatého kříže Českého červeného kříže. Poloviční jízdné pak platí děti od 6 – do 15 let věku. Od 1. května 2018 je jízdné zdarma pro všechny cestující.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu