Za dítě do jednoho roku, které se narodí po 1. lednu 2016, nemusí v Litoměřicích rodič platit poplatek za komunální odpad, který činí 498 korun ročně. Rozhodli o tom zastupitelé, kteří minulý týden schválili nové znění vyhlášky o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu. Tímto krokem naplnili jeden z bodů Koncepce prorodinné politiky města Litoměřice. Rodiče o osvobození od poplatku žádat nemusejí, údaje si zjistí pracovníci úřadu. Kromě toho vyhláška osvobozuje od placení poplatku i děti umístěné v dětských domovech a zařízeních výchovné péče, seniory v domovech pro seniory a osoby se zdravotním postižením umístěné v domově se zvláštním režimem. „V jejich případě reagujeme na novelu zákona, která toto osvobození stanoví,“ upřesnila Martina Skoková z právního úseku městského úřadu.
Dále zastupitelé schválili novou vyhlášku o zákazu kouření na všech veřejně přístupných dětských hřištích a sportovištích a ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí určených osobám mladším osmnácti let (například mikulášské besídky, dětské karnevaly apod.).
Naopak zastupitelé neschválili úpravu vyhlášky o zákazu požívání alkoholických nápojů na vybraných veřejných prostranstvích. Návrh rozšiřoval počet míst, kde je konzumace alkoholu zakázána, o všechna veřejně přístupná dětská hřiště a sportoviště. Navržená úprava byla reakcí na stížnosti obyvatel města, jež poukazovali na problematické chování, kterého se na dětských hřištích dopouští dospívající mládež v hojné míře zde konzumující alkohol.
Vyhláška byla stažena z programu k dopracování poté, co se mezi zastupiteli rozpoutala diskuse. „Chceme zakazovat rodičům koupi piva v hospůdce u letního kina, v jejímž těsném sousedství je veřejně přístupné dětské hřiště?“ ptal se například zastupitel Petr Panaš. Podle zastupitele Petra Urbánka by zase úprava vyhlášky měla zohlednit stav na parkánech. V jejich případě však zastupitelé budou muset zvážit, zda je ponechají na noc uzamčené, s provozním řádem, kde vyhlášky neplatí, nebo změní jejich statut na veřejné prostranství. V takovém případě se však již parkány nebudou smět v noci zamykat.
Zastupitelé se zabývali i vyhláškou o místním poplatku ze psů. V jejím případě se však jednalo pouze o zpřesnění znění, které povinnosti majitele psa ve vztahu k poplatku nemění.