Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Déšť, který vyplavil řadu stánkařů, zakončil jubilejní Zahradu Čech

zahrada dortmpTradiční prodejní výstava Zahrada Čech, která letos oslavila své jubileum, je zdárně u svého konce. Ve dnech od 9. do 17. září proběhl 40. jubilejní ročník Zahrady Čech, který byl zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci si mohli vybrat z pestrého sortimentu, obdivovat řadu novinek i pobavit se u doprovodného kulturního programu. „Celou výstavu provázelo velmi horké počasí, kromě soboty, posledního dne výstavy, kdy od noci nepřetržitě pršelo. Když jsme ráno dorazili na výstaviště, tak řada vystavovatelů byla vytopena. Protože nám ranní předpověď ukazovala, že počasí bude během dne stejné, rozhodli jsme se, že necháme pro odvážné návštěvníky vstupné zdarma.

Přestože se jedná o hrubý odhad, návštěvnost dosáhla loňských čísel – cca 82 tisíc lidí. Vybírat si mohli z tradičního prodejního sortimentu u téměř 500 vystavovatelů a prodejců na ploše více než 5.000 m2 (sazenice, ovocné i okrasné stromky, květiny, trvalky, bylinky, ovoce, zeleninu, cibuloviny, bonsaje, skleníky, novinky v zahradní technice od sekaček, křovinořezů, po pily, rekultivátory, traktůrky nebo kompostéry, zahradní nábytek, domácí potřeby, nábytek, krby a řadu dalšího).

Celý areál byl opět kvůli orientaci návštěvníků rozdělen do několika sekcí – nosnou částí byl sektor A/B, kde byly připraveny hlavní expoziční část výstavy. Speciální historickou expozice nalezli návštěvníci hned při vstupu hlavní branou z ulice Českolipské v pavilonu A, ten návštěvníkům ukazoval průřez historií Zahrady Čech – to, jak expozice vypadali dříve, jak vypadají dnes a jaká je vize výstaviště do budoucna. Pavilon H – pavilon Ústeckého kraje představil v interaktivním pojetí to nejlepší nejen Ústeckého kraje. Naučně ukázal ve spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy, Ovocnářskou unií ČR a Okresní agrární komorou Most návštěvníkům hodnotu ovoce, zeleniny a regionálních produktů pro zdraví vývoj člověka. Za estrádou byla vytvořena nová expozice s betonovými a přírodními prvky o velikosti více než 1.600m2 od partnera Zahrady Čech - společnosti CS BETON. Společnost STROM Praha, výhradní dodavatel značky John Deere, pak předvedl své stroje, které zkrášlily prostor před pavilonem K.

Nechyběly ani ukázkové zahrady, které v průběhu výstavy soutěžily o přízeň návštěvníků v kategorii Cena návštěvníků ZČ. 4. ročník soutěže Nejkrásnější zahrada nesl téma Zahrada všech (ne)smyslů. Realizátoři předvedli další inovativní pojetí zahrad, moderní návrhy i zajímavé inspirace. Vítěznou zahradou se stala zahrada č.: 9 „DEŠŤOVÁ ZAHRADA“ od realizátorů Jany Piškové, Martiny Forejtové, Martiny Havlové, Radka Prokše a Aleše Kurze. V kategorii Cena návštěvníků Zahrady Čech uspěla zahrada č.: 4 „POPLETENÁ ZAHRADA“, autorem návrhu je Stanislava Vrzáková, realizátorem pak Imramovská – vegetační úpravy s.r.o. Výhercem z řad návštěvníků se stal Miloslav Janků z Turnova.

Celý týden výstavu provázel bohatý a zajímavý doprovodný program složený s umělců, tradičních soutěží či úplných novinek. Významní partneři Zahrady Čech vyhlásili vítěze soutěží, které se v rámci akce finálně vyhodnocovali. Hned první den se ujala Regionální agrární komora Most slavnostního vyhlášení soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje a Potravinářského výrobku Ústeckého kraje - Kraje Přemysla Oráče. K tomu zazpíval Jožka Šmukař a Věra Martinová. Sobotní den patřil časopisu Receptář, který vybíral nejlepší recept ze Zahrady Čech na téma Jogurtování – vítězkou se stala paní Zuzana Hurychová z Mařenic se svým receptem Maminčiny řezy s mandarinkami. Na závěr zazpíval Petr Rezek své největší hity.

Rádio Blaník přivezlo v neděli další várku umělců, mezi kterými byl např.: Martin Maxa. V pondělí to rozjel naplno John Deere s Terezou Kerndlovou. V rámci Dne se spol. STROM Praha měli návštěvníci možnost se dozvědět řadu novinek a zajímavostí o těchto strojích. Zažít předváděcí jízdu nebo si jen vyzkoušet jaké možnosti tyto „nadupané“ stroje nabízí. V úterý proběhlo velké finále soutěže ZELÍ ROKU 2016, kdy Zelinářská unie Čech a Moravy již po osmé vybrala z výrobců kysaného zelí celé ČR – vítězem se stalo KUBÍČKOVO HANÁCKÉ ZELÍ. Tento den byl obohacen návštěvou speciálního hosta – Vládi Hrušky z pořadu TV Prima Vychytávky Ládi Hrušky, který vítězi předal první cenu v podobě zeláku. Výstaviště ten den praskalo ve švech – zazpívat přijela jihočeská kapela Babouci, kterou doplnil i Pavel Novák ml..

Ve středu pak Český rozhlas přivezl Heidi Janků, Beatles revival či Marcelu Březinovou. Čtvrteční den s CS BETONEM zkrášlila Kateřina Brožová, která velmi elegantním způsobem roztančila celou Estrádu. Den s NAREXEM Česká Lípa, který proběhl v pátek, představil jejich širokou nabídku a za pomoci Leony Machálkové, která i zazpívala, vylosovali vítěze soutěže Modré překvapení. Poslední den pak tradičně patřil časopisu Zahrádkář, který i přes nepřízeň počasí vyhodnotil Nejlépe osázený truhlík a Křišťálové jablko.

(TZ zpracovala: Michaela Mokrá, vedoucí obchodu společnosti Zahrada Čech)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu