Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

logo

Deset otázek a odpovědí k systému parkování v centru Litoměřic od roku 2021

1. Jaký systém parkování bude od roku 2021 v centru Litoměřic platit?

Místa pro parkování zůstávají stejná a jejich fyzický počet se nemění. Systém zachovává dvě základní možnosti: zaplatit jen za skutečnou dobu parkování v automatu, nebo si požádat o rezidentní kartu (předplacená parkovací karta CENTRUM), pokud v centru bydlím, nebo podnikám.

2. Co bude nového?

Rezidentní karta se nově jmenuje „Předplacená parkovací karta CENTRUM“. Nově budou smět zaparkovat držitelé předplacených parkovacích karet kdekoliv, kde je to povolené v rámci celé zóny „CENTRUM“ a motoristé bez předplacené parkovací karty po zaplacení také na všech k parkování určených místech. Jednoduše řečeno: nově bude smět držitel karty stát i na místech dříve určených jen pro jednorázově platící a obráceně.

3. Proč se tato změna zavádí?

 Je to z důvodu optimalizace a lepšího využití všech dostupných míst. V centru města je přes 400 míst, která jsou nyní vyhrazena jen pro držitele stávající rezidentní karty. Ti pak smí zaparkovat výhradně jen na jim přidělených místech. Řada držitelů karty ráno odjede například do zaměstnání a místo pro jeho vůz je celý den volné, ale nesmí být využito pro jiné vozidlo ani po zaplacení. Řada řidičů také nedodržuje pravidla a parkuje jinde, než má povoleno, často na místě určeném pro jiná vozidla.

Mezi obrovský přínos patří to, že během několika týdnů budou uspokojeni i žadatelé o kartu, kteří na ni čekali i několik let. Původní systém totiž čekal, až někdo kartu vrátí, nebo zemře.

Město nevydá více karet, než kolik je míst, proto každý najde v zóně volné místo.

4. Nově je na předplacené parkovací kartě CENTRUM uvedena registrační značka vozidla. Proč?

 Hlavním důvodem je snaha o vyšší účinnost systému parkování a zamezení případů „přeprodávání“ či kopírování parkovacích karet. Zároveň se jedná o přípravu na další pokrok systému parkování, zejména co se týče kontroly ze strany Městské policie, kdy v databázi systému budou uloženy RZ se zaplaceným stáním, podobně jako je tomu v nákupních centrech a strážník přes mobilní zařízení uvidí, která RZ nemá zaplaceno.  Vozidlo s předplacenou parkovací kartou bude mít trvale zaznamenanou RZ v systému. Řidič platící parkovné u automatu zadá RZ do automatu, SMS či platební aplikace sám až při samotném placení.

Protože systém bude automatický a elektronický, nebudou se v budoucích letech již vydávat „papírové“ karty. Budou výhradně elektronické.

5. Co když budu mít náhradní vozidlo?

Provozovatel vozidla oznámí RZ náhradního vozidla. Původní RZ dočasně pozbude platnosti v systému parkování. Po nahlášení, že náhradní vozidlo bylo vráceno zpět servisu, se povolení vrátí původnímu vozidlu.

6. Bydlím nebo podnikám na náměstí, ale stojím na svém pozemku. Musím si zakoupit předplacenou parkovací kartu?

Ne. Zůstává stejná situace jako dosud.

7. Co když mám více vozidel?

Pokud tato vozidla budou parkovat v zóně na veřejné komunikaci, zvolí si provozovatel, zda si zažádá o předplacenou parkovací kartu pro další tato vozidla, nebo bude hradit parkovné platbou, nebo zda potřebuje všemi vozidly vjíždět co centra města.

8. Jak se bude dát hradit parkovné na místě?

Město vybaví zónu jednak novými parkovacími automaty, protože staré již morálně i technicky dosluhují, tak zároveň i rozšíří místa, kde se bude smět nově parkovat po uhrazení poplatku (místo stávajících míst pro rezidenty). Nové automaty pak budou akceptovat jak mince, tak bankovky i platební karty.

V průběhu roku 2021 by mělo dojít k přechodu na novou aplikaci pro úhradu parkovného, která se již osvědčila v jiných městech v ČR.

9. Dojde k úpravě ceny za parkování?

Zavedení tohoto systému nepočítá se změnou ceny parkovného. Cenová politika parkovného s tímto systémem nesouvisí.

10. Dojde k nějakým dalším změnám v organizaci dopravy v zóně „CENTRUM“?

V roce 2021 se žádná opatření s touto změnou neplánují. Dojde pouze k jinému označení stávajících míst.

Do budoucna je však třeba začít brát v potaz požadavky mnohých obyvatel i návštěvníků města, kteří dlouhodobě kritizují množství parkujících vozidel na náměstí. Jedním z dalších požadavků obyvatel města je i otázka snížení rychlosti na náměstí a v centru. Do budoucna je třeba se s takovými požadavky vypořádat.


Mapa - parkování (zóna 1)

Zóna parkování CENTRUM

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu