Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Dárci krve převzali významná ocenění

darcikrvempDevětačtyřicet čestných dárců, mnozí s rodinnými příslušníky, bylo pozváno na úterní slavnostní předání ocenění za dovršení významného počtu odběrů. Setkání v konferenčním sále litoměřického hradu pořádal tradičně před nástupem do adventního období pro okres Litoměřice Oblastní spolek Českého červeného kříže v Litoměřicích a město Litoměřice, které zastupovala ředitelka Olga Šotnarová a starosta Ladislav Chlupáč.

 

Tak jako řada chlapů, kteří ještě nastupovali do vojenské základní služby, také Michal Beran začínal darovat krev v zelené uniformě. „Nemusel mě nikdo přesvědčovat, vzal jsem to spontánně, už proto, že mám vzácnější skupinu krve, které je ve zdravotnictví zapotřebí víc. Dávám většinou plazmu, ale několikrát jsem byl požádán o mimořádný odběr plné krve. Poslední odběr, to už bylo přes hranici 120, jsem absolvoval na začátku listopadu. Na pracovišti mou aktivitu registrují, to když přináším pravidelně z odběrů omluvenku, říká s úsměvem čerstvý držitel zlatého kříže prof. Janského II. třídy. Michal neopomenul dodat, že v rodině není v dárcovství sám, před lety se mu podařilo k této ušlechtilé aktivitě získat sestru.

„Dostáváte dnes mezi přáteli malé ocenění, které se zdaleka nemůže vyrovnat tomu, co dáváte společnosti a lidem, jež mnohdy vracíte do života. Patří vám můj obdiv a velké poděkování,“ uvedl v krátkém projevu starosta Chlupáč. Do rukou dárců předal 33 zlatých medailí za dovršení 40 odběrů, 11 zlatých křížů III. třídy za 80 odběrů a čtyři poděkování za 100 odběrů, které dovrčili Petr Cuchý z Krabčic, Miroslav Krob z Roudnice nad Labem, Eva Macková z Bechlína a Drahoslav Matulák z Terezína.

Dárcovství však není jen výsadou mužů, mezi oceněnými bylo 13 žen a dokonce několik manželských párů. Vladimír Kohák obdržel zlatý kříž prof. Janského III. stupně za 80 odběrů, jeho manželka Iva zlatou medaili za 40 odběrů. „Zdálo by se podle počtů odběrů, že jsem manželku k této aktivitě získal, ale není to pravda, začínali jsme nezávisle na sobě ještě za svobodna, já ve dvaceti a Iva v 18 letech. Teď už chodíme většinou společně, podle toho jak máme odběr naplánován. Máme dokonce i stejnou krevní skupinu,“ uvedl čerstvý nositel zlatého kříže z Bohušovic nad Ohří.

Slavnostní předání ocenění dárců krve pokračuje v pátek ve Štětí, kde místní spolek ČČK předá dárcům ze Štětska dvě zlaté medaile, tří zlaté kříže III. třídy a poděkování Zdeňku Slezákovi za 100 odběrů.

Text Václav Sedlák

Foto Karel Pech


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu