Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Cyklisté nyní mohou některými jednosměrkami projíždět v obou směrech

cyklompLitoměřice se stávají městem přívětivým cyklistům a nově kolařům umožňují průjezd některých jednosměrných ulic v obou směrech. V těchto dnech probíhá první etapa osazování komunikací novým dopravním značením.

 

„Máme zde jednosměrky, které jsou přínosné z hlediska kapacity parkovacích míst. Ty však na druhé straně znepříjemňují pohyb cyklistům. Vzhledem k tomu, že podporujeme každého, kdo místo automobilu zvolí jiný způsob dopravy, chceme cyklistům vyjít vstříc,“ zdůvodnil nový krok místostarosta Lukas Wünsch s tím, že stejná praxe se osvědčila i v dalších městech České republiky. V obou směrech smějí cyklisté jezdit například v Kolíně, Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Plzni či Pardubicích.

Již první značky umístěné na Mírovém náměstí vzbudily různé ohlasy. Mnozí se obávají o bezpečí cyklistů. „Alespoň by tam mohli namalovat pruh pro ty cyklisty,“ zaznělo například na facebookové diskuzi. Podle místostarosty Wünsche však veškeré značení prošlo schválením Dopravního inspektorátu Policie ČR, který dozoruje bezpečnost silničního provozu, vše vyhovuje zákonu. Ten ukládá povinnost označit jednosměrku průjezdnou pro cyklistu oběma směry svislým značením, zároveň dává možnost použít i vodorovné. Nastříkání povrchu a případně pak odstranění značení je však poměrně nákladnou záležitostí a vzhledem k tomu, že teprve čas ukáže, jak se v různých oblastech změna osvědčila, je předčasné používat nástřiky již v této fázi.

Obavy o bezpečnost jsou podle místostarosty liché. „Značka povolující cyklistům pohyb oběma směry naopak přinese zklidnění. Už nyní cyklisté jezdili v protisměru a mohlo docházet k řadě konfliktů. Tato značka nyní jednoznačně upozorňuje jak cyklisty, tak i řidiče, že tato možnost v dané ulici je. Zbytek je na ohleduplnosti řidičů a účastníků silničního provozu,“ dodává místostarosta. Mnoho obyvatel naopak změnu kvituje. „Jakýkoli nápad, který zpříjemní přístup cyklistovi na náměstí na úkor automobilu produkujícího smrad a zabírající moc místa (1 člověk v 5timístném autě) se mi zamlouvá,“ vyjádřil se jiný účastník facebookové diskuze.

Zpřístupnění jednosměrek cyklistům v obou směrech se uskutečňuje ve více fázích. V té první, která již probíhá, dochází k označování bloku kolem ulic Palackého a Palachovy ulice, tedy od ulice Na Valech k hornímu nádraží, a dále v centru kolem Mírového náměstí. Ve druhé fázi pak přijdou na řadu další vytipované oblasti.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu