Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Český klenot si v hradu prohlédlo osm stovek návštěvníků

koruna navst.mpReplika Svatováclavské koruny se stala největším lákadlem letošního „Adventu v Hradu Litoměřice". Již tradiční předvánoční jarmark, který pořádá Centrum cestovního ruchu, v sobotu navštívila zhruba tisícovka návštěvníků.

Osm stovek z nich přitom zavítalo do hradní kaple, kde za sklem, na červeném polštáři, zářil 2,4 kilogramu vážící klenot ze zlata. Svatováclavská koruna jako součást Českých korunovačních klenotů, zapůjčená z hradu Karlštejn, zdůraznila vazbu litoměřického hradu ke králi českému a císaři římskému Karlu IV. V kapli, v níž byla vystavena, se totiž panovník modlíval.

Jeho památku uctili účastníci rekviem, které sloužil litoměřický kanovník P. Martin Davídek. Učinili tak v den 636. výročí královy smrti. S ohledem na malou kapacitu hradní kaple přenášela kamera dění přímo do konferenčního sálu hradu, kde ho sledovaly další desítky návštěvníků.

„Trochu se chvěji, protože za duši Karla IV. jsem mši ještě nesloužil," komentoval své pocity kanovník. „Dnešní den mě naplňuje hlubokou úctou k prostoru, v němž se nacházíme, i k osobnosti panovníka, kterého právě uctíváme," uvedl akademický sochař Libor Pisklák. Právě ruce Libora Piskláka citlivě odkrývaly kapli, o níž při rekonstrukci hradu měli architekti pouze tušení. Zalita totiž byla z velké části betonem a objevena pouze náhodou.

Nejen Svatováclavskou korunou však v sobotu žil litoměřický hrad. Řada lidí domů odcházela nejen s vánočně laděnými dárky, jež nabízeli prodejci na pultech zhruba třech desítek stánků, ale i s kulturním zážitkem, který v průběhu dne nabídli členové divadelních i pěveckých souborů, jako je Litoměřický hlásek, Loudidlo, Mladivadlo nebo flétnový soubor Základní umělecké školy Litoměřice.
„Jsem ráda, že se opět ukázalo, že hrad má své nezastupitelné místo ve společenském a kulturním života města Litoměřice," konstatovala ředitelka CCR Anna Matulová.

koruna navstevnici vp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zhruba osm stovek návštěvníků si nenechalo ujít prohlídku Svatováclavské koruny.  

Litoměřický kanovník P. Martin Davídek na závěr dne sloužil zádušní mši za krále Karla IV.

davidek3vp

jarmark5vp 

jarmark4vp              

jarmark3vp

jarmark2vp

jarmark 1vp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu