Věž Kalich, stará radnice (dnes sídlo Oblastního muzea) i věž kostela Všech svatých. Tyto unikátní stavby jsou vyobrazeny na zlaté minci, kterou právě dnes předal guvernér České národní banky Aleš Michl starostovi Litoměřic Ladislavu Chlupáčovi.
Stalo se tak krátce před polednem v konferenčním sále litoměřického hradu za účasti první dámy ČR Ivany Zemanové, hejtmana Jana Schillera, členů bankovní rady a desítek dalších významných hostů. Minci požehnal generální vikář litoměřické diecéze Monsignor Martin Davídek. O kulturní zpestření významné události se zasloužil chlapecký pěvecký sbor Páni kluci pod vedením uměleckého vedoucího Václava Hanče.
Jde o minci z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace (MPR). „Postupně na nich představujeme deset měst, unikátních pro svůj historický význam a koncentrované kulturní dědictví. Litoměřice byly v minulosti vzkvétajícím regionálním centrem, jehož historické jádro s řadou architektonických skvostů se dochovalo dodnes. Od nynějška už mají i svůj otisk ve zlatě,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
Litoměřice patří mezi renesančně-barokní města, která vznikla na původním gotickém základu ze 13. století. Historické prvky jsou ztvárněny na obou stranách zlaté mince, kterou pro ČNB navrhla medailérka Lenka Nebeská. Za město na správnost vyobrazení dohlížel historik Filip Hrbek. Na lícní straně jsou částečné fasády a štíty barokních a klasicistních domů. Koláž těch nejvýznamnějších architektonických památek MPR je na rubové straně mince. Zobrazuje zleva barokní dům na adrese Mírové náměstí 21/13, gotickou městskou věž u kostela Všech svatých, renesanční dům Pod Bání (nazývaný též dům Kalich nebo dům U Kalicha) s věží ve tvaru číše na víno, renesanční budovu staré radnice a klasicistně upravený dům na adrese Mírové náměstí 19/11.
ČNB vydává celkem 15 tisíc mincí vyražených ze zlata o ryzosti 999,9. Z nich je 4 824 kusů v běžném (standard) a 10 176 kusů ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Pro ČNB mince vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů ČNB.
„Pro Litoměřice je to velká čest. Upřímně jsem rád, že minci přebíráme právě v hradu. Jde totiž o objekt zdevastovaný za minulého režimu, který jsme před několika lety citlivě ve spolupráci s památkáři rekonstruovali. Dnes je významnou a reprezentativní součástí městské památkové rezervace,“ uvedl starosta Chlupáč. Jak dodal, právě vydaná zlatá mince patří jak našim předkům, kteří v Litoměřicích postavili celou řadu unikátních objektů, tak současné generaci, jež o ně s úctou pečuje, ale i generacím budoucím.
Hejtman Jan Schiller ve svém projevu označil Litoměřice za nejkrásnější město Ústeckého kraje. „Zachovat historické jádro v takové míře, jako se podařilo tomuto vedení města, se podaří jen málokdy,“ ocenil hejtman dvacetiletou práci starosty Chlupáče ve vedení města, které o památky pečuje systematicky a dlouhodobě.
Jen před několika týdny či měsíci byla dokončena rekonstrukce vyhlídkové věže Kalich a věže kostela Všech svatých. V plném proudu pak je stavebně náročná rekonstrukce objektu bývalé radnice, dnes sídla Oblastního muzea Litoměřice.
V pořadí pátou zlatou minci z cyklu MPR vydá ČNB v květnu 2023. Představí město Kroměříž. Dále budou v tomto emisním období (2021–2025) na mincích ztvárněna města Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.
Fotogalerie: Karel Pech