Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Dům U pěti panen

Cena za Památku roku 2020 již zdobí městský úřad

Cenu za triumf v krajském kole soutěže Památka roku 2020 předali starosta města Ladislav Chlupáč a radní Petr Hošek odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu. Vítěznou stavbou se stal Dům U pěti panen, který dominuje západní části Mírového náměstí a jehož opravu v loňském roce financovalo jako vlastník město ze svého rozpočtu.

Soutěž o nejlepší projekt pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Hodnotí se realizace obnovy movitých i nemovitých věcí s významnou památkovou, architektonickou a urbanistickou hodnotou.

„Velice si tohoto ocenění vážíme. Je to výsledek práce týmu lidí na odboru školství, kultury, sportu a památkové péče,“ sdělil litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. „Město Litoměřice je známo velkým množstvím památek. O to vyšší jsou nároky na jejich údržbu a opravy. Je proto potřeba postupovat s velkým citem, protože mají velkou hodnotu. Jsem rád, že právě Dům U pěti panen, který patří k nejkrásnějším na samotném náměstí, se podařilo zrekonstruovat tak, že byla tato oprava vyhlášena jako nejlepší v rámci celého Ústeckého kraje,“ doplnil Ladislav Chlupáč.

Nejstarší písemný záznam o Domu U pěti panen je z 31. ledna 1653 v lokalizační formuli sousedního domu čp. 41. „Jeho unikátnost spočívá v tom, že se jedná o vrcholně barokní přestavbu realizovanou na gotické parcele. To znamená, že dům je velice úzký a dlouhý do vnitrobloku,“ uvedl městský radní a historik Filip Hrbek.

„Rekonstrukce probíhala za dozoru pracovníků Národního památkového ústavu z Ústí nad Labem, kdy byl důraz kladen na užití tradičních postupů,“ doplnila Andrea Křížová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu