Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Biskup Jan Baxant požehnal letošnímu roku oslav v kostele Všech svatých

Litoměřický biskup Jan Baxant požehnal letošnímu roku oslav.Slavnostní chvíli zažil v pátek 26. dubna kostel Všech svatých v Litoměřicích. Biskup Jan Baxant totiž v průběhu mše požehnal letošnímu roku oslav 800. výročí města Litoměřice.

Fakt, že se tak stalo v kostele Všech svatých, a nikoliv v katedrále sv. Štěpána, není náhodný. Kostel totiž byl postaven v měšťanské části, kde se rodilo město. Do té doby existoval jen Dómský pahorek s kapitulou. Prvně je připomínán k roku 1235, ale postaven byl pravděpodobně dříve. Navíc součástí kostela patřícího církvi je městská věž, což symbolicky představuje sepětí města a církve, které ale  nebylo při pohledu do historie vždy jednoduché.

 „Při tomto významném výročí chceme vzpomenout také na ty, kteří měli před 800 lety onu myšlenku vybudovat krásné město. Ta myšlenka byla tak silná, že měla 800 let úspěch,“ pronesl biskup Jan Baxant během mše, která se uskutečnila v den zahájení turistické sezony.

Slavnostní zahájení navázalo na letošní první farmářské trhy, které probíhaly v pátek od 8 do 13 hodin na nově zrekonstruované tržnici. Odpoledne pak pro návštěvníky připravilo město kulturní program, který byl laděn v duchu oslav 800. výročí. Odstartovalo jej představení exteriérové výstavy Osm století příběhů, která prostřednictvím velkoformátových bannerů poutavou formou přibližuje historii 800letého města. Autory výstavy jsou Filip Hrbek, litoměřický radní a historik, a student historie Ondřej Přecechtěl.

Následovalo žehnání tržnici Felixe Holzmanna, kdy se slavnostního aktu ujal děkan Józef Szeliga. „Tatínek byl skromný člověk, ale jistě by byl velice rád, že na něj město nezapomíná. Má zde bustu, v přízemí radnice galerii a teď nese jeho jméno i nová tržnice,“ ocenila Irena Pettrichová, dcera slavného komika, který je čestným občanem města Litoměřice. Potlesk návštěvníků sklidilo také krátké divadelní představení členů divadelního souboru Li-Di Terezy Vitkové a Antonína Štěpanovského, inspirované postavou Felixe Holzmanna. K poslechu a tanci hrála hudební skupina Veselý lidi.

Zájemci mohli zakoupit ve stánku města jeho nové propagační materiály, ochutnat víno speciální edice vydané u příležitosti oslav, zbrusu nový pivní speciál a další dobroty. Ředitelka základní umělecké školy Dominika Valešková představila právě vydaný komiks, který děti i jejich rodiče provede hravou formou Litoměřicemi. Pracovník infocentra Ondřej Přecechtěl zase uvedl poznávací hru města určenou pro rodiče s menšími dětmi. K dostání jsou obě hry v infocentru.

Informační centrum na Mírovém náměstí je během sezony, tj. od 1. května do 30. září, otevřeno sedm dní v týdnu od 9 do 18 hodin.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu