Loňský rok nebyl z pohledu krizového řízení na Litoměřicku nikterak výjimečný. Naštěstí. Konstatovali to včera členové „Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností (ORP) Litoměřice“, kteří se sešli v kanceláři starosty Ladislava Chlupáče na společném jednání. Výjimkou byla snad jen říjnová vichřice Herwart, která působila škody na majetku.
Na bezpečností radě postupně představitelé Integrovaného záchranného systému (IZS) hodnotili rok 2017. Povodeň loni zahrozila jednou, a to v únoru v důsledku tání sněhu a lokálních intenzivních srážek, kdy na potocích došlo k přechodným rychlým vzestupům hladin.
Záchranáři zaznamenali 4759 výjezdů uskutečněných ze dvou výjezdových základen (Litoměřice, Úštěk). „K dispozici je na výjezdové základně Litoměřice 24 hodin denně jedna výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci (lékař, záchranář, řidič) a výjezdová skupina RZP (záchranář, řidič),“ informoval vedoucí záchranář výjezdové základny Litoměřice a Úštěk Michal Kout.
Profesionální hasiči loni vyjížděli k 1204 událostem, z toho 674 v ORP Litoměřice. Celkem 19 % představovaly požáry, 57 % technické zásahy, 13 % dopravní nehody. V okrese bylo loni evidováno 260 požárů s celkovou škodou 15,7 milionu korun. Pouze čtyři požáry přesáhly škodu 1 milion korun.
„Významným počinem ve zkvalitnění techniky se pro nás loni stal nákup dvou zbrusu nových vozidel, a to Tatry 815 a Fordu transit, financovaných z dotace a příspěvku města Litoměřice,“ připomněl kromě jiného velitel litoměřického Sboru dobrovolných hasičů Martin Šimek.
Při rizikových akcích asistuje i městská policie. „Zajišťujeme dohled nad řadou akcí ve městě, účastníme se i preventivně bezpečnostních akcích na dopravním hřišti a ve školkách na území města. Dohlížíme také na bezpečný přechod školáků při cestě do školy. Realizujeme i projekt Senior v tísni, který je určen pro rizikovou skupinu lidí v ohrožení života pro dlouhodobou nemoc nebo závažný zdravotní stav,“ jmenoval velitel Ivan Králik. Nepopulární, ale nezbytnou součástí práce je i represe.
Vedoucí litoměřického územního odboru Policie ČR Helena Pšeničková informovala, že nápad trestné činnosti zaznamenaný litoměřickým obvodním oddělením byl loni o 27 případů nižší než v roce 2016, přičemž objasněno bylo o 69 případů více. Bohužel výrazně stoupl byl počet smrtelných dopravních nehod. Zatímco v roce 2016 na silnicích Litoměřicka zemřeli dva lidé, loni jich bylo sedmnáct. Mezi nejvážnější patřila nehoda v Úštěku, kde zahynuli tři mladí lidé. „Po skončení šetření nehod předáváme podněty příslušným orgánům. Například velká křižovatka v Úštěku by si zasloužila kruhový objezd,“ dodala Helena Pšeničková.
Loni proběhla společná cvičení složek IZS. Nejinak tomu má být i letos. „Například v červnu se uskuteční cvičení v litoměřické Kalich aréně zaměřené na únik čpavku. Ve stejný měsíc se na Střeleckém ostrově bude konat Den záchranářů Ústeckého kraje,“ informoval tajemník bezpečnostní rady Miroslav Letafka.