Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Autorkou knihy pro děti je litoměřická knihovnice. Představí ji zítra

logoknihovnaLitoměřické autorky, se společným jmenovatelem “knihovnice”, připravily pro děti v sobotu 2. prosince od 10 hodin v litoměřické knihovně tvořivou dílnu pro začínající čtenáře. Eva Štíbrová alias Dolejšová svou knihu nazvala "Tajemství jedné knihovny aneb Ze života knižních skřítků". Je plná barevných ilustrací od Moniky Davidové. Vyšla v nakladatelství Grada na jaře tohoto roku.

Eva Štíbrová je pracovnicí knihovny, v současné době na pozici akvizitorky, tedy objednává knižní fond od nakladatelů a katalogizuje ho. Právě jí můžete psát své tipy a přání na nákupy knih do knihovny. Pro psaní knížky jí však pomohly zkušenosti z práce na oddělení beletrie, ale především na oddělení pro děti a mládež, kde také několik let působila. "Postavičku knižního skřítka jsem vymyslela již před lety, když jsem v knihovně vedla čtenářský kroužek. Vymýšlela jsem o něm pohádky a dětem se to líbilo. Chtěla jsem, aby  knížka přivedla děti ke čtení, do knihovny, instinktivně jsem se dotkla i ožehavých témat, např. šikany, vztahů mezi dětmi. Mám čtrnáctiletého syna a šikanu v jejich třídě učitelka řešila už na prvním stupni. A to mě tehdy dost vyděsilo. Ale snažila jsem se, aby v příběhu hrály hlavní roli fantazie a humor, aby děti příběh bavil." Svěřuje autorka.

Začínající čtenáři v první části pořadu tuto knížku společně s autorkou otevřou a ona jim přečte část příběhu. Poté bude následovat akční a tvořivá část. Kniha je totiž vyzývá ke kreativitě. Děti mohou do knihy psát, dokreslovat, vybarvovat, vymýšlet a hádat. Autorka se soustředila především na rozvíjení fantazie a slovní zásoby. "Děti mohou na určitých místech příběh domýšlet, přemýšlet tak, jak by se zachovaly ony samy. Za pár let se může knížka změnit v jakýsi památníček - děti a rodiče si mohou knihu prohlížet a vzpomínat, co to tenkrát děti vymyslely a nakreslily."

Pastelkové ilustrace knihovnice Moniky Davidové můžete najít v této knize, ale také v diáři neboli deníčku s názvem "Týdenní náladovník", který vydala taktéž Grada a jedná se o čerstvou novinku. "Náladovník je tichý kamarád, prostředník k vnímání svého prožitku, pocitu a nálady. Každý den pak může mít jinou barvu, není nutné vyjádřit se slovy. Každý den, si můžete udělat chvilku a vybarvovat obrázky. Během kreslení si totiž báječně odpočinete, mám to vyzkoušené." Směje se výtvarnice. V tomto sešitu je také mnoho prostoru pro poznámky a může být zároveň osobním diářem. I tuto novinku si můžete během Dne pro dětskou knihu v sobotu v knihovně prohlédnout a vyzkoušet.

DATUM KONÁNÍ: 2. 12. 2017, od 10 do 12 h

MÍSTO: 2. patro: Galerie knihovny; Mírové náměstí 26, Litoměřice

Text: Ivana Červinková


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu