Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Archiv veřejnosti zpřístupnil nejvzácnější dokumenty

archivmpZakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057, nejstarší městská kniha nebo nejstarší dochovaná listina lovosického archivu z roku 1300. Tyto a další vzácné archiválie jsou ode dneška až do soboty zpřístupněny veřejnosti ve Státních oblastním archivu v Litoměřicích.

 

Výstava s názvem „Královské město Litoměřice“ se koná u příležitosti letošních oslav 800 let od založení Litoměřic. Představuje jak nejvýznamnější archiválie, tak i ty běžnější, dokumentující každodenní život. „Kromě známé zakládací listiny litoměřické kapituly zde máme i další listinu pro kapitulu z roku 1219. Obě dokládají éru Litoměřic ještě z období, kdy Litoměřice nebyly právním městem, ale přemyslovským hradištěm, v jehož rámci vznikla litoměřická kapitula u sv. Štěpána jako důležitá církevní organizace. Tyto dva dokumenty zachycují její majetkové poměry, zbožné dary, které dostala od panovníků a které si nechala formou těchto listin potvrdit,“ vysvětlila význam vystavených listů Hana Legnerová ze Státního oblastního archivu v Litoměřicích.

Na výstavě jsou dále k vidění exempláře z lovosického archivu, například nejstarší dochovaná listina města z roku 1300. V panelech a vitrínách návštěvníci také uvidí několik segmentů orientovaných na městskou správu, například nejstarší městskou knihu, do které bylo zapisováno od konce 14. století.  Výstava se dále zaměřuje na řemesla a živnosti, které byly v Litoměřicích provozovány.  Samostatná část je pak věnována školství a průběhu života člověka – narození, svatby, úmrtí. Nechybí ani fotodokumentace 20. století, jež přibližuje dění nejen pamětníkům ale i mladším generacím.

Výstavu pořádá Státní oblastní archiv v Litoměřicích a Státní okresní archiv v Litoměřicích se sídlem v Lovosicích. K vidění bude v Litoměřicích až do soboty, vždy od 8.30 do 17 hodin. Podobná výstava, ovšem již pouze formou výstavy panelů, a tedy bez originálů, se uskuteční znovu v září.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu