Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Architektonická soutěž o budoucí tvář kasáren skončila

kasarmpVedení litoměřické radnice již zná budoucí podobu bývalých kasáren pod Radobýlem. Ukončena byla veřejná architektonická soutěž o ideový návrh revitalizace území, které Armáda ČR bezúplatně převedla 1. ledna loňského roku městu. Podle něj zde najde bydlení kolem dvou tisíce obyvatel, jež zde budou mít veškeré potřebné zázemí, včetně rodinných a bytových domů, školy, školky, domu seniorů, parkovišť, administrativních budov, sportovního stadionu, tenisového klubu, drobného výrobního zázemí apod.

„Do rukou se nám dostává kvalitní materiál řešící budoucí rozvoj lokality s atraktivním bydlením a výjimečnými pohledy do Českého středohoří i na Polabskou nížinu," konstatoval po ukončení soutěže místostarosta Litoměřic Karel Krejza. Vítězný architektonický návrh není dogma, ale k zásadnějším změnám již nedojde.

Do soutěže organizované Společností Petra Parléře, jejíž regulérnost byla schválena Komorou architektů ČR, přišlo 14 návrhů, z toho dva ze Slovenska, další z Portugalska. Jeden byl vyřazen pro nedodržení podmínek. Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy. V souladu s pravidly soutěže získali 200 tisíc korun.

Návrh částečně podporuje stávající výraznou osu od Kamýcké ulice s doplněním aleje vzrostlých stromů. Ta ústí v malé náměstí, které je jedním z hlavních veřejných prostorů. Druhým prostorem je navazující část v okolí jízdárny a kostela. Provázanost jednotlivých částí jemně podporuje průchod z pěší zóny směrem k jihu, průchody z náměstí ke školám, k jihu a směrem k areálu sportoviště, které je částečně cloněno stromovým porostem. Návrh uvažuje o rekonstrukci bývalé jízdárny a některých podobných objektů pro vznik řemeslných dílen. Zachovány jsou budovy archivu a další v současné době již využívané objekty. Zůstává i památník padlým vojákům s možností obnovy jeho podoby v souvislosti s novým kontextem náměstí. Atletický stadion je podpořen tribunou a tenisovými kurty. Územím probíhá hlavní komunikace, na kterou navazuje drobnější zástavba viladomů a rodinných domů, které plynule přecházejí v zahrádkářskou oblast. Nechybí ani škola a mateřské školy. Rozvržení dopravy navazuje na systém dopravy městského organismu. Parkování je situováno z části do podzemních garáží a z části na povrch. Atletický stadion využívá pro parkování prostor pod tribunou.

Na vítězném návrhu se porotci, kteří 29. ledna celý den diskutovali a hodnotili návrhy, aniž znali jejich autory, shodli jednomyslně. „Ocenili jsme skutečnost, že návrh navazuje na analýzu rozboru struktury a provozu města jako celku a citlivě vnímá uplatnění v jeho obrazu. Autorům se podařilo navrhnout komplexní městský okrsek s kvalitními veřejnými prostory, jejichž atmosféru vyjádřili výbornými skicami," prezentoval městský architekt Jan Mužik stanovisko poroty, v níž kromě něj usedli i tři nezávislí členové delegovaní Společností Petra Parléře a místostarosta města Karel Krejza.

„Veřejnost, s níž jsme o budoucnosti této lokality diskutovali loni na podzim v průběhu veřejného projednání, bude se všemi soutěžními návrhy seznámena na výstavě, kterou uspořádáme do 3 měsíců," uvedla vedoucí Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích Venuše Brunclíková.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu