Město Litoměřice v letošním roce udělilo grant celkem sedmi projektům podporujících myšlenku fair tradu, tedy spravedlivého obchodu. „S cílem zapojit do osvěty i další zájmové skupiny jsme rozšířili spektrum aktivit Fairtradového města Litoměřice o nové nápady. Díky tomu byla realizována řada zajímavých aktivit," upozornila Hana Tobiášová z Oddělení projektů a strategií Městského úřadu v Litoměřicích.
Příspěvek od města získalo Hynkovo hravé divadlo, které představilo divadelní hru Zikmund a Hanzelka jedou do Afriky. Podpořeny byly aktivity obecně prospěšné společnosti ShineBean prezentované na festivalu věnovaném Africe. S žádostí o grant uspěla Masarykova základní škola. Určen byl na nákup fairtradových balíčků a omalovánek vysvětlujících základní principy fair tradu. Při nástupu do školy obdrželi balíček prvňáčci. Občanské sdružení ProLuka připravilo cyklus přednášek. Dvě byly věnovány kávě. Na třetí vystoupil zakladatel hnutí Fairtadová města Bruce Crowther, který byl nadšen, jak lidé zde spravedlivý obchod podporují. Myšlenku fair tradu podpořila knihovna v rámci projektu Město čte a dvěma tvořivými workshopy. Spolek LiPen zase prezentoval fair trade seniorům. Cyklus akcí zakončila v říjnu Základní škola Na Valech akcí Pečou s námi maminky fairtradové svačinky".
"Rádi bychom zachovali letošní rozsah podpory, která dosáhla 24 tisíc korun, i v příštím roce. Zda tomu tak bude, napoví rozpočet města na rok 2015," podotkla Hana Tobiášová.
Text pod úvodní foto:
Jednou z nejvýznamnějších fairtradových akcí, která se v Litoměřicích uskutečnila, byl letní festival Dun dun podporující Afriku.