Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Správní budova hřbitova

Administrativní část městského hřbitova v Litoměřicích má nové zázemí

Zásadní proměnou prošla v uplynulých měsících část správní budovy městského hřbitova v Litoměřicích. V původním podloubí se po dokončených stavebních úpravách bude nově nacházet kancelář administrativní správy hřbitova a vzniklo zde také důstojné zázemí pro návštěvníky. Svému účelu má začít sloužit na konci února.

Jak připomněla správkyně hřbitova Eva Štorkánová, jednalo se skutečně o nevyhovující prostor, a to jak z pohledu zaměstnanců, tak i návštěvníků.

„Návštěvníci či pozůstalí dosud čekali na vyřízení svých záležitostí nebo na obřad v průjezdu, což obzvlášť v zimních měsících nebylo nijak příjemné. Nyní budou mít k dispozici teplé zázemí s možností posadit se. Velké plus je to i pro nás, jako pracovníky hřbitova. V malé stávající kanceláři nemůžeme s kolegyní poskytnout klientům dostatek soukromí při řešení jejich často citlivých záležitostí,“ popsala Eva Štorkánová.

Náklady na stavební úpravy podloubí dosáhly podle investičního technika městského úřadu Ladislava Pošíka částky 1,2 milionu korun bez DPH.

„Práce zahrnuly například izolaci podlahy, instalaci podlahového vytápění, zateplení stěn, nové výplně oken a dveří či rozvody elektrotechniky, včetně napojení pro nový kamerový systém hřbitova,“ vyjmenoval Ladislav Pošík.

Nové administrativní zázemí není jedinou novinkou, kterou se v uplynulých dvou letech podařilo na hřbitově zrealizovat. Po opravách chodníků a cest, přišly na řadu například rozvody vody po celém areálu. Dále rozšíření urnových míst, částečná elektrifikace hřbitova, dendrologické posudky starých stromů či oprava třicet metrů hluboké nevyužívané studny. Ta bude jaře osazena ventilem pro automatické napouštění vody. Nicméně původní zrenovovanou historickou pumpu pocházející ze začátku minulého století návštěvníci mohou i nadále u studny vidět. V neposlední řadě proběhla také pasportizace hrobových míst.

Významným projektem je ovšem rozšíření hřbitova východním směrem. Důvodem je nedostatečná kapacita pro kolumbária a urnové pomníky, o které je větší zájem než o klasická hrobová místa s uložením do země. Těch je na stávajícím hřbitově stále dostatek. Naproti tomu možnosti ukládání zpopelněných ostatků do kolumbárií či urnových pomníků budou podle odhadu vyčerpány do dvou až tří let. 

„V loňském roce jsme začali s přípravnými pracemi a letos budeme pokračovat. Bude nutné zajistit například přeložku plynovodu, který vede souběžně se zdí, dále vybudovat nový nájezd, parkoviště a obslužné cesty,“ nastínila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru Územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích s tím, že práce budou zahájeny, jakmile to dovolí klimatické podmínky. Celková plocha, o kterou by se měl hřbitov rozšířit, je přibližně 3 000 metrů čtverečních.

„Do budoucna se v prostoru nové části hřbitova počítá se stavbou moderní obřadní síně, jež by poskytla větší kapacitu pro smuteční obřady než ta současná. Nyní jsme ve fázi studie, kterou je nutné rozpracovat a připravit projektovou dokumentaci,“ doplnila Venuše Brunclíková.

Místostarosta Litoměřic Petr Panaš dodal, že další vizí do vzdálenější budoucnosti je vybudování takzvané rozptylové loučky západním směrem od hřbitova. Tedy na místě, kde se v současné době nacházejí neudržované hromadné i samostatné hroby z období druhé světové války.

„Jedná se o zarostlé a neutěšené místo, kam ale není kvůli velmi nákladné exhumaci ostatků možné rozšířit klasický hřbitov. Proto chceme jít cestou rozptylové loučky, což by znamenalo pouze krajinářské úpravy,“ vysvětlil Petr Panaš.

Litoměřický městský hřbitov je více než 230 let starý a nachází se na něm více než osm tisíc hrobů. „Po tolika letech si zaslouží větší a systematičtější péči prováděnou tak, aby byl nejen důstojným místem odpočinku, ale i historicky cennou lokalitou,“ uvedl radní a historik Filip Hrbek, který dohlíží na probíhající průzkum starých hrobek významných osobností a vojenských hrobů, jehož cílem je vyčíslit uměleckou hodnotu.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu