Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

800 let slavíme společně: Defilé Litoměřičanů, videomapping, ale i pokus o rekord

Banner oslav 800 letZapíší se Litoměřice do České knihy rekordů u příležitosti oslav 800. výročí založení města? Odpověď přinesou Městské slavnosti pořádané od 14. do 21. září na Mírovém náměstí. Jejich součástí totiž bude slavnostní defilé Litoměřičanů, kteří vyjdou ze spodní části Dlouhé ulice směrem na náměstí, kde si všichni přítomní lidé připijí vínem z Klášterních vinných sklepů, a oslaví tak společně významné výročí města, ve kterém žijí.

14. 9. Den ZUŠ a videomapping

První den Městských slavností odstartuje v sobotu ve 14 hodin hudebním odpolednem připraveným základní uměleckou školou. Postupně se na podiu vystřídají orchestry, zpěváci, hudebníci, své umění předvedou i výtvarníci.

Den vyvrcholí videomappingem promítaným na budovu radnice a sousední sídlo České spořitelny. „Příběhem nás jako vypravěč provede Přemysl Otakar I. Koncipován je jako listování v magické kronice města. Každé století má svůj příběh, který vizuálně a zvukově ožije na budovách,“ charakterizovala videoshow Eva Břeňová, vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu městského úřadu.

Videomapping bude mít o několik minut později i reprízu. Prostor mezi tím zpestří ohnivá, světelná, taneční a pohybová show v podání skupiny Vox Luminas.

15. 9. Defilé a pokus o rekord

Pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti, divadelní soubory, mažoretky Rozmarýnu, ale i jednotliví Litoměřičané plánují zapojit se do průvodu, který v 15 hodin přivede velký počet lidí na náměstí ke společnému přípitku místním vínem. „Dosavadní, pět let starý rekord z Mikulova, čítající zhruba pětistovku lidí a 50 litrů vína, tak určitě překonáme,“ věří koordinátorka oslav Iveta Holubová. Nejen defilé Litoměřičanů, ale i přípitek a následný kulturní program bude na hlavním podiu na Mírovém náměstí moderovat Vladimír Hron. „Víno dostanou lidé zdarma, skleničku si mohou přinést, nebo zakoupit na místě za stokorunu,“ upřesnila ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková.

Unikátní příležitost spatřit část ostatků sv. Ludmily pocházejících ze Staré Boleslavi bude mít v tento den veřejnost v kostele sv. Ludmily. Relikviář bude vystaven od 11. až do 18. hodiny, kdy začne mše svatá.

Zajímavosti

V průběhu víkendu lidé mohou zhlédnout ukázky původní metody opracování dřeva, které bude použito na opravu krovů věže Kalicha. Uskuteční se i prezentace partnerských měst z Míšně, Fuldy a filipínské ambasády. Zakoupit návštěvníci mohou i speciály místních podnikatelů a upomínkové předměty oslav. K dispozici budou i dětské zóny pro pobavení nejmenších.

Zaujmou jistě i ukázky práce litoměřického skláře, který přímo na Mírovém náměstí nabídne lidem jedinečnou příležitost, kdy si budou moci sami ve sklářské peci něco vyrobit. Zapojí se i další podnikatelé. Například provozovatel café a bistra Mírovo 10 chystá barmanskou show a burger fest, restaurace Radniční sklípek veřejné porcování a úpravu tuňáka, U Zlatého bažanta zase zabíjačkové hody apod.

16. – 18. 9. Osm století příběhů

Pódium od pondělí do středy bude vždy od 15 do 22 hodin patřit místním souborům, divadelníkům a kapelám, tedy umělcům, kteří projevili zájem vystoupit. Ale hlavně základním školám a osmiletému gymnáziu, jejichž žáci pod vedením učitelů několik měsíců nacvičovali vlastní vystoupení charakterizující nejdůležitější události jednotlivých století.  Jako první se představí děti z Ladovy základní školy, které ztvární založení města Přemyslem Otakarem I. Sérii století zakončí žáci ZŠ Na Valech. Jejich vystoupení na téma 20. století přiblíží vyhnání Čechů na začátku a vyhnání českých Němců po konci II. světové války. „Těším se, jak školy témata, která si vylosovaly, uchopí,“ říká další z členů organizačního výboru oslav Andrea Křížová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče MěÚ.

19. 9. Velký letní koncert

Program ve čtvrtek 19. 9. nabídne oblíbený Velký letní koncert litoměřického festivalového sboru s Teplickou filharmonií, který začne v 19 hodin. Vzhledem k odpolední zkoušce početného hudebního tělesa nebylo možné na odpoledne plánovat další program.

20. – 21.9.

Městské slavnosti vyvrcholí v pátek a v sobotu tradičním vinobraním, jehož program se uskuteční v centru Litoměřic na šesti místech. Zazpívat přijedou i oblíbení zpěváci Ewa Farna, Michal Hrůza a další. Ani tentokrát nebude chybět historická scéna nebo ohňostroj.

„Těší mě, jak velký počet lidí je připraven se do akcí plánovaných v rámci Městských slavností zapojit. Velmi mě překvapil i zájem obyvatel o propagační materiály vydané v souvislosti s 800. výročím. Litoměřičáci oblékají trička a fotí se v nich na různých místech České republiky, ale i v zahraničí. Je úžasné vidět, že lidé jsou hrdi na město, v němž žijí,“ neskrývá nadšení starosta Ladislav Chlupáč.

Přílohy:

Plakát (.pdf)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu