Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

du016fm u pu011bti panen

Zrekonstruovaný dům U Pěti panen získal ocenění v soutěži Památka roku

Výsledek loni realizované rekonstrukce domu U Pěti panen (čp. 42/20), jenž je jednou z nejkrásnějších staveb na Mírovém náměstí v Litoměřicích, získal obdiv odborníků. Měšťanský dům uspěl v krajském kole soutěže Památka roku 2020, z níž si odnáší první místo. Postoupil tak do celostátního kola soutěže, které bude vyhlášeno na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na konci března.

„Vlastní rekonstrukce probíhala za dozoru pracovníků Národního památkového ústavu z Ústí nad Labem, kdy byl kladen důraz na užití tradičních postupů. Na fasádu tak byla využita vápenná omítka, přičemž i štukové zdobení je zpracováno vápenným tmelem. Barevnost vycházela z provedeného stratigrafického průzkumu. Nevhodná betonová střešní krytina, na objekt umístěna v polovině 20. století, byla nahrazena tradiční taškou bobrovkou režné barvy s korunovým krytím,“ informovala Andrea Křížová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu.

„Unikátnost domu spočívá v tom, že se jedná o vrcholně barokní přestavbu realizovanou na gotické parcele. To znamená, že dům je velice úzký a dlouhý do vnitrobloku. Byl postaven patrně pro políra (stavbyvedoucího) Vojtěcha Kislinka, který vedl například stavbu litoměřického kostela sv. Václava. Zajímavostí je rovněž to, že převýšené zvlněné průčelí domu do určité míry adaptuje portikus, či jednodušeji řečeno štít konventního chrámu v Oseku,“ uvedl litoměřický radní a historik Filip Hrbek.

Dům U Pěti panen dominuje západní straně náměstí. Nejstarší písemný záznam o něm je z 31. ledna 1653 v lokalizační formuli sousedního domu čp. 41. Jedná se o významný, v jádru gotický dům, jehož adaptace na barokní měšťanský dům proběhla s největší pravděpodobností za Octaviana Broggia v průběhu první čtvrtiny 18. století. Samotnou průčelní fasádu s vysokým kompozitním řádem a členitou štukovou dekorací lze označit za jednu z nejkvalitnějších měšťanských vrcholných barokních fasád severozápadních Čech. Na fasádě je umístěno pět maskaronů – ženských obličejů. Odtud pak pochází název domu, který obdivují místní obyvatelé i turisté.

V prvním a druhém patře památkově chráněného objektu se v současnosti nachází byty, v přízemí pak obchod (trafika).

Fotografie: Město Litoměřice

Mapa


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu