Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Sametová vzpomínka

„Važme si svobody a míru,“ zaznělo na akci připomínající 17. listopad

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si dnes připomněli lidé také v Litoměřicích. První část akce s názvem Sametová vzpomínka, pořádaná Nadačním fondem Kalich a městem Litoměřice, proběhla pod bronzovou trikolórou na budově České spořitelny na Mírovém náměstí.

Poté lidé zapalovali svíčky obětem války a komunistického režimu u pamětní desky v podloubí radnice. Nakonec se přesunuli do parku Václava Havla, kde je umístěna prezidentova busta. Na všech místech drželi čestnou stráž litoměřičtí skauti.

Na náměstí všem zazpíval ženský sbor Cantica Bohemica a pod vedením moderátorky a tiskové mluvčí města Evy Břeňové se u mikrofonu vystřídalo několik řečníků. Prvně se neúčastnil bývalý disident a senátor Zdeněk Bárta, jemuž moderátorka na dálku popřála brzké uzdravení.

Jako první se slova ujal senátor Ladislav Chlupáč. „Situace ve světě není vůbec jednoduchá. Vůbec jsme si nedovedli představit, že se po skončení druhé světové války znovu vrátí válka do Evropy. Musíme si vážit toho, že už tolik let žijeme v míru a svobodě. Měli bychom se vzájemně podporovat, člověk s opačným názorem by neměl být nepřítelem. Jen toto je cesta k tomu, aby se nejen Litoměřice, ale celý český stát mohly nadále rozvíjet. Vždy si vzpomeňme na ty, kteří žili v daleko horších časech a kteří se zasloužili o naši svobodu a demokracii,“ vyzval přítomné Ladislav Chlupáč.

Místostarosta Petr Panaš ve svém projevu zavzpomínal na dětství a život v socialismu. „Je potřeba mladé generaci říkat o obou stranách mince té doby, aby si udělaly pravdivý obraz o tom, co tenkrát bylo a vážily si toho, co je nyní. Tedy nejen onu dobu chválit jako ty „zlaté časy“, kdy jsme měli tzv. uhelné prázdniny, hodně sněhu, kdy jsme spolu nekomunikovali mobily, ale vyběhli po škole ven a hráli kuličky, školku s míčem a gumou či po silnicích bez aut jezdili na sáňkách. Musejí vědět i to, že byl nedostatek i těch nejzákladnějších věcí. Třeba jak bylo těžké sehnat pro děti autíčko tzv. angličáka, nebo když chtěl člověk džíny, musel si sehnat bony a vystát dlouhou frontu v Tuzexu v Praze nebo Teplicích,“ sdělil Petr Panaš.

Za signatáře a mluvčího Charty 77, nyní europoslance Alexandra Vondru, jenž musel na poslední chvíli svou účast odvolat, protože zastupoval na Národní třídě v Praze nemocného premiéra Petra Fialu, vystoupila jeho žena Martina. Ta zmínila například svůj boj za svobodu po boku manžela. „Za ta dlouhá léta zkušeností vám chci říct hlavně to, abyste se nikdy nevzdávali, stáli si za svými názory a slušnou cestou za ně bojovali,“ uvedla Martina Vondrová.

Po zapálení svíček u pamětní desky určené obětem válek a komunistického režimu se účastníci setkání přesunuli do parku Václava Havla, kde u busty prvního polistopadového prezidenta promluvil místostarosta Jiří Adámek, jenž vyzdvihl důležitost připomínání si 17. listopadu nejen z roku 1989, ale i 1939, kdy podnikla nacistická okupační správa Protektorátu Čechy a Morava razii proti vybraným vysokoškolským kolejím jako odpověď na studentské nepokoje při pohřbu Jana Opletala. Lidé poté u busty zapalovali svíčky a vzpomněli i na nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu