Vraky mizí z ulic Litoměřic. Celkem 23 z 25 evidovaných autovraků odstavených na zelených plochách či parkovištích ve městě se podařilo odboru životního prostředí odstranit od listopadu do prosince loňského roku. Letos k nim přibylo dalších šest, v řešení je dvaadvacet.
Odtahy automobilů zajišťují Technické služby města, a to ve spolupráci s odborem životního prostředí (OŽP), odborem územního rozvoje (OÚR) či městskou policií. V posledním případě jde zejména o automobily blokující čištění komunikací. Autovraky řeší odbory městského úřadu. OÚR konkrétně ty, které stojí na pozemních komunikacích (od roku 2017 do současnosti celkem 14 odtahů), OŽP pak od listopadu loňského roku vraky stojící na parkovištích a zelených plochách dle zákona o odpadech a od nového roku dle zákona o výrobcích s ukončenou životností. Ten dává OŽP větší pravomoci například v případech, kdy automobil prokazatelně ohrožuje životní prostředí nebo zdraví lidí (třeba vytékající kapalinou apod.). Takový totiž může nechat odbor okamžitě odtáhnout.
„Na konci roku 2020 se nám podařilo odstranit na základě výzvy zaslané vlastníkům a komunikace s nimi celkem 23 autovraků. Některé byly zcela zlikvidovány, některé si vzaly odborné firmy zajišťující ekologickou likvidaci, několik je v dalším šetření na odstavném parkovišti v kasárnách Jiřího z Poděbrad, některé se vlastníkům podařilo opravit a zprovoznit. Na jeden neodtažený vrak se pak vztahuje lhůta s prodloužením STK, která byla vyhlášena kvůli epidemiologické situaci,“ vysvětlila Miroslava Jirků z odboru životního prostředí městského úřadu, která má agendu na starosti. S vlastníky se na postupu s odstraněním vraků většinou dohodne.
Odborné firmy pro ekologickou likvidaci vám automobil odtáhnou zdarma, některé nabízejí i několikatisícovou kompenzaci. „Cena odtahu úplného torza se pak liší dle tabulek. Většinou se pohybuje v řádech stokorun,“ upřesnil Václav Blecha, investiční technik odboru územního rozvoje městského úřadu. V případě odtahu technickými službami na odstavné parkoviště třeba při čištění ulic je ale třeba uhradit částku 1500 Kč (pokud si vozidlo v den odtahu nevyzvednete a je následující den vráceno na místo, je částka dvojnásobná). Jako autovrak je bráno vozidlo bez registračních značek nebo s propadlou technickou kontrolou.
Lidé hlásí výskyt vraků sami, některé pak vypátrali pracovníci odboru životního prostředí. Pokud o nějakém vraku víte, obraťte se na Miroslavu Jirků (e-mail miroslava.jirku@litomerice.cz nebo telefonní čísla 416 916 271 a 734 783 316).