Regionální učebnice s ekologickou tematikou „Litoměřicko: otevřená učebnice“ byla dnes prvně představena veřejnosti. Slavnostní křest se uskutečnil v rámci 19. ročníku krajské konference KAPRADÍ, která se konala na Základní škole Na Valech v Litoměřicích.
Autorem knihy je ředitel Střediska ekologické výchovy Sever v Litoměřicích Jan Kotěra se svým kolektivem. „Výukové programy pro školy a školky probíhaly v minulosti hlavně v našich učebnách. To se snažíme měnit a vyrážíme víc do přírody. Ve vybraných lokalitách na Litoměřicku nalézáme zajímavá místa a spojujeme je s tématy, která s nimi souvisí. O nich pak učíme přímo na daném místě. Prošli jsme jich mnoho. Na každé máme zpracovanou metodiku s cílem žáky pobavit a naučit. Tyto poznatky nás dovedly až k sepsání regionální učebnice,“ popsal vznik publikace Jan Kotěra. „K dostání je nyní u nás ve středisku v Masarykově ulici. Kontakty najdete na webu www.sever.lt. Během listopadu bychom ji pak chtěli dostat i k volnému prodeji do knihkupectví,“ upřesnil Jan Kotěra.
Konference k ekologické výchově pro Ústecký kraj KAPRADÍ (Konzultace A PRAktické Dílny) proběhla tentokrát převážně na téma Učíme jinak v tradičním formátu dopoledních a odpoledních dílen (školení). Skupiny učitelů vždy absolvovaly tematické programy s lektory. „Letos jsme připravili například besedu „Co se děje v úle“ s Andreou Novotnou z včelí farmy AnnKas v Dubičné. Hlavním přednášejícím na téma „Proč si učitelé a rodiče vybírají inovativní školy a jak se z toho poučit“ pak byl Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. Líčil, jak školy reagují na měnící se dobu a společnost, a na to, zda je žádoucí některé změny dělat, nebo zda je tlak od rodičů na učitele legitimní,“ vysvětlil Jan Kotěra, ředitel Střediska ekologické výchovy Sever, které konferenci KAPRADÍ pořádalo.