Více než pět desítek startovacích bytů vybuduje již v příštím roce město Litoměřice. Půjde o přestavbu bývalého vojenského objektu v Jiříkových kasárnách, který dříve sloužil jako školící a ubytovací středisko. Radnice tak reaguje na přání veřejnosti, která dlouhodobě upozorňuje v anketách a veřejných diskusích na to, že chybějí tzv. startovací byty pro mladé rodiny. Zároveň věří, že tímto krokem zvýší atraktivitu Litoměřic a zájem mladé generace zůstat ve městě.
Půjde o ojedinělý projekt za zhruba 150 milionů korun. Jeho výsledkem totiž bude v České republice první veřejná, energeticky aktivní budova. „Což znamená, že vyrobí v rámci primární energie více energie z obnovitelných zdrojů, než sama spotřebuje,“ poukázal na jeho výjimečnost starosta Ladislav Chlupáč. V plánu je instalace fotovoltaické elektrárny jak na střeše, tak na plášti budovy, renovace objektu v pasivním energetickém standardu, využití dešťové vody či napojení na akumulační systém a systém elektromobility,“ upřesnil vedoucí organizační složky městského úřadu Smart City Litoměřice a koordinátor projektů udržitelné energetiky Jaroslav Klusák.
Stavební práce začnou s příchodem nového roku. Nejprve bude významná část objektu zbourána. Využity totiž mají být pouze obvodové zdi. Velké změny čekají i okolí domu, který je koncipován jako bezbariérový. Cílem je vytvořit příjemné prostředí se spoustou zeleně, vodní plochou a dětským hřištěm.
Nové byty mají být k dispozici již v roce 2021. „Komu je přidělíme a za jakých podmínek, teprve bude předmětem další diskuse a rozhodnutí zastupitelů,“ uvedl místostarosta Karel Krejza.
Projekt je vyčíslen na 150 milionů korun. Město na realizaci získalo finance ve výši 50 milionů korun z výzvy Ekoinovace v rámci Národního programu životního prostředí, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR. Zbytek pokryje úvěrem od ČSOB. K úvěru s nízkou úrokovou sazbou přistoupilo i přesto, že na účtu města zůstává volných více než 100 milionů korun, jejichž existenci však vedení radnice vnímá jako důležitou rezervu. Doba návratnosti vložených prostředků při maximální obsazenosti bytů dosáhne 19 až 28 let v závislosti na tom, zda město pronajme všechny byty, či část bytového fondu po ukončení udržitelnosti projektu odprodá.