Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Přednáška v Knihovně

Přednáška v knihovně připomněla dávné přátelství spojující Litoměřice s Filipínami

Neobyčejné přátelství, které se zrodilo ke konci 19. století mezi litoměřickým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a filipínským lékařem a spisovatelem José Rizalem (dnes národním hrdinou země), bylo tématem úterní přednášky v Knihovně Karla Hynka Máchy v Litoměřicích.  

Vědecký pracovník Orientálního ústavu AV ČR a odborný asistent Ústavu asijských studií FF UK Tomáš Petrů, který přednášku vedl, hovořil nejen o začátcích pražského rodáka Blumentritta v Litoměřicích, ale také o jeho celoživotním zájmu o španělské koloniální země, zejména o Filipíny. O této zemi, aniž by ji v životě navštívil, vydal Blumentritt řadu odborných publikací.

„Vytvořil dokonce mapu celého souostroví, která byla v té době přesnější, něž španělské mapy. Ve svých textech navíc stál na straně filipínského lidu proti španělské nadvládě,“ líčil posluchačům Tomáš Petrů.

Právě Blumentrittovy publikace zaujaly José Rizala, který toho času pobýval v Německu a rozhodl se litoměřického profesora kontaktovat. Jejich vzájemná korespondence vyústila na jaře 1887 v Rizalův příjezd do Litoměřic a navázání přátelství mezi oběma muži, a to nejen v rámci vědecké a odborné spolupráce, ale i v osobní rovině. Rizal byl později za údajnou přípravu svržení španělské nadvlády popraven a jeden ze dvou posledních dopisů, které odeslal v prosinci 1896 před svou smrtí, adresoval právě svému litoměřickému příteli.

Samotná poprava učinila z Rizala symbol odboje a dodnes je v zemi vnímán jako největší národní hrdina. Velmi známé je v zemi i jméno profesora Blumentritta, po němž jsou tam pojmenovány některé ulice, čtvrti nebo stanice metra.

Litoměřice na pevné přátelství obou mužů navázaly a staly se častým cílem nejen celé řady oficiálních filipínských delegací, ale i turistů směřujících do Evropy. Už v roce 1974, tedy rok po navázaní vzájemných diplomatických vztahů mezi Českem a Filipínami, podepsaly Litoměřice s filipínským městem Calamba takzvanou družební dohodu. A v roce 2006 se seznam partnerských měst rozrostl o filipínský Dapitan.  

Starosta Litoměřic Radek Löwy, který se společně s místostarosty města přednášky zúčastnil, na jejím závěru připomněl, že ke zřízení filipínské ambasády v České republice v roce 1997 velkou měrou přispěly právě i přátelské kontakty Litoměřic s Filipínami a uspořádání důstojné připomínky stého výročí Rizalovy popravy v roce 1996.

„V současné době město investuje do rekonstrukce chodníku u Blumentrittovy a Rizalovy bašty a v plánu jsou také opravy uvnitř bašty. Dále probíhá restaurování Rizalovy busty umístěné na parkánech. V dohledné době dojde také k restaurování také Blumentrittovy busty,“ sdělil starosta s tím, že v říjnu se v litoměřickém hradu uskuteční výstava významné filipínské sochařky Elaine Bordeaux.  


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu