Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Letos bude v kasárnách zahájena stavba vědeckovýzkumného centra

gte litomerice logo cz rgbGeotermální projekt se letos posune do další významné fáze. Zřejmě v polovině roku bude v areálu Jiříkových kasáren zahájena stavba vědeckovýzkumné infrastruktury v rámci projektu RINGEN. Stane se tak díky dotaci ve výši 103 milionu korun, jež se podařilo získat z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání spravovaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Dokončena by měla být do konce příštího roku. „Litoměřice se tak stanou městem s unikátním vědeckovýzkumným pracovištěm, jediným svého druhu v České republice, které doplní několik podobných pracovišť v Evropě,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Bude poskytovat vysoce specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, unikátní data a vybavení a v neposlední řadě budou moci vysoké školy, výzkumné organizace a firmy vyžít její zázemí pro vlastní výzkum či praktické zkoušky a testy. „Cílem bude koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ dodal manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Podrobnější informace k průběhu stavby výzkumné infrastruktury budou ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, jež je řešitelem projektu, poskytnuty poté, co dojde k podpisu smlouvy o přidělení dotace, pravděpodobně tedy v dubnu.

Stavba vědeckovýzkumného centra bude druhým významným krokem v realizaci více než deset let připraveného geotermálního projektu. Tím prvním bylo vyhloubení více než dvoukilometrového vrtu, který ověřil předpoklady expertů týkající se teploty a geologické struktury. Následující fází by měla být realizace vrtu do hloubky 4 až 5 kilometrů a s tím spojené ověření možnosti vytvoření geotermálního výměníku v tvrdých horninách. Loni byla podána žádost o dotaci na realizaci, přičemž maximální náklady mohou dosáhnout bezmála 900 milionů korun. Nositelem projektu je Univerzita J. E. Purkyně a konsorcium partnerů, mezi nimiž je i město Litoměřice.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu