Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Jak probíhaly volby do poslanecké sněmovny v Litoměřicích?

volby250Volby do poslanecké sněmovny skončily pro město s příjemným vědomím, že ze třinácti poslanců zvolených v Ústeckém kraji mají dva poslanci bydliště v Litoměřicích. Do dolní komory Parlamentu ČR byl zvolen litoměřický místostarosta Karel Krejza (ODS), poslancem se stal také lídr pirátské kandidátky Mikuláš Peksa (Piráti).

 

Krátké představení „našich“ poslanců

Karel Krejza (ODS), narozen roku 1968, žije od roku 1969 v Litoměřicích. Zde absolvoval základní školu a maturoval na Gymnáziu Josefa Jungmanna v roce 1986. V Praze vystudoval MFF UK, obor teoretická jaderná fyzika, a promoval v roce 1992. Zároveň byl členem oddílu juda VŠ Praha a reprezentačních výběrů a stal se několikanásobným mistrem republiky. V roce 2006 byl zvolen zastupitelem a radním v Litoměřicích. Od roku 2010 je místostarostou. Zastupitelem Ústeckého kraje byl ve volebním období 2012 až 2016. Je ženatý a má osmnáctiletého syna a osmiletou dceru. K jeho zálibám patří sport obecně, nejvíce pak cyklistika a hokej, ale také sportovní létání, na které již bohužel nemá čas, cestování a četba.

Jeho priority: „Vzhledem k povolební situaci mám v plánu zaměřit se na rušení zbytečných nařízení, která šikanují občany a podnikatele a nic pozitivního státu nepřinášejí. Myslím, že toto by mohlo znamenat přínos a užitek všem občanům České republiky, včetně těch litoměřických. Zajímá mě také dlouhodobý tlak na vyplácení sociálních dávek, kdy jejich systém v Ústeckém kraji způsobuje vznik vyloučených lokalit a skupin lidí, kteří ač mohou, pracovat nechtějí. I toto bych rád ze své pozice ovlivnil.“

Mikuláš Peksa (Piráti), narozen roku 1986, je garantem zahraničního týmu Pirátů. Vystudoval Gymnázium Christiana Dopplera a Biofyziku na Matematicko-Fyzikální fakultě UK. V průběhu studia se specializoval na využití jaderné magnetické rezonance pro výzkum dynamiky tekutin v porézních materiálech. Angažuje se v mezinárodních aktivitách Pirátů a tvorbě mezinárodně-politického programu. Mezi jeho zájmy patří kromě přírodních věd a IT také historie, filozofie, mezinárodní politika, LARPy a RPG.

Jeho priority: „Povolební situace je nejistá, takže bych se především rád zaměřil na udržení a zlepšení kvality demokracie a proevropské orientace naší země. Až se situace usadí, chci pracovat na zlepšení přístupu státu k občanům. Státní správa nesmí lidi nesmyslně šikanovat, musí umět používat moderní technologie, aby občanům zjednodušila život. Ke všemu - ať už exekucím, oblékání lidí v bazénech nebo třeba sociálnímu bydlení - musíme přistupovat s rozumem. Přestaňme si dělat naschvály, život přece nesmí být za trest.“

Volby ve městě ve statistice

V Litoměřicích sestávajících ze 30 volebních okrsků volilo celkem  61,11 % voličů, což je lehce nad celorepublikovými 60,84 %. V seznamu voličů bylo zapsáno 19 203 voličů, voleb se tedy účastnilo 11 726 občanů města, z nichž však 66 odevzdalo svůj hlas neplatně.

Litoměřičtí své preference rozdávali následovně: ANO získalo 30,40 % (celorepublikově 29,64 %), ODS si oproti celorepublikovým 11,32 % se svými litoměřickými 14,75 % přilepšila, Piráti získali také oproti celorepublikovým 10,79 % v Litoměřicích lepších 11,43 %, SPD pak lehce ztrácela na 9,26 %, kdy v konečném součtu pro republiku získala 10,64 %. Pátí se v Litoměřicích umístili komunisté s 8,67 % (celorepublikově 7,76 %), poslední strana, která získala nad hranici 5 % byla ČSSD se svými 6,08 % (celorepublikově 7,27 %).

Další zajímavá čísla pro Litoměřice

Městský úřad Litoměřice vydal 204 volebních průkazů, celkem 204 lidí tedy mělo možnost volit jinde než v Litoměřicích, které jsou místem jejich trvalého bydliště. Dalších 16 voličů z Litoměřic mohlo odvolit v cizině na zastupitelských úřadech a ambasádách.

V městské nemocnici mělo zájem volit 9 hospitalizovaných pacientů, věznice nahlásila 129 voličů. Zájem o účast ve volbách projevilo i 22 obyvatel Domova seniorů na Dómském pahorku, kteří zde nemají trvalé bydliště.

Ve 30 okrskových volebních komisích usedlo 266 lidí. Toto číslo je vyšší než obvykle, politické strany totiž ve větší míře uplatnily svůj nárok nominovat do volebních komisí své zástupce.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu