Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Instalace fotovoltaiky

Instalace fotovoltaiky na městské objekty začala

Sedm městských objektů bude nejpozději do konce letošního roku osazeno fotovoltaickými panely. Město Litoměřice tím pokračuje v dalším snižování závislosti na fosilních palivech a snižování nákladů na energie. Jako první začala odborná firma s instalací fotovoltaiky na Domu dětí a mládeže Rozmarýn v Plešivecké ulici (na snímcích).

Instalace následně pokračovaly i na objektech Centrální školní jídelny, Centra Srdíčko a mateřských školách Sluníčko, Kamarád, Delfínek a Lipová.

Jak přiblížil Tomáš Sarnovsky, radní Litoměřic a předseda představenstva městské akciové společnosti ENLITOS, jež projekt zaštiťuje, jsou náklady na instalaci zhruba 9 milionů korun.

„Předpoklad úspor za elektrickou energii bude v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách na všech budovách zhruba jedna třetina až jedna čtvrtina z celkových nákladů. V obou případech se jedná o významné částky, které díky fotovoltaickým panelům město ušetří,“ nastínil Tomáš Sarnovsky.  

Vladislav Liška, zastupitel Litoměřic a člen představenstva ENLITOS doplnil, že část nákladů na instalaci fotovoltaiky uhradí dotace získaná z Modernizačního fondu z programu Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) ve výši zhruba 2,5 milionu korun.

„Výkon fotovoltaických panelů umístěných na střeše domu dětí a mládeže je přibližně 20 kilowatt. V průměru stejný výkon bude také na dalších zmíněných objektech, přičemž největší bude na budově centrální školní jídelny,“ upřesnil Vladislav Liška s tím, že po zkušebním provozu bude město čekat na zapojení do distribuční sítě. Podle odhadu se tak stane v lednu, nejpozději v únoru příštího roku.

Společnost ENLITOS zároveň chystá druhou fázi instalace fotovoltaiky na další městské objekty, například na zimní stadion. Vytipováno je zatím 40 veřejných budov, kde se zjišťuje jejich potenciál na osazení fotovoltaickými panely a v případě přebytku energie pro daný objekt také její distribuce na další místa. I v tomto případě má část nákladů pokrýt dotace, o kterou již společnost ENLITOS v uplynulých dnech zažádala.  

První zkušenosti už město s umisťováním fotovoltaických panelů má, nacházejí se na některých objektech mateřských a základních škol. Do energetických projektů se v budoucnu mají zapojit i obyvatelé města nákupem podílů ve vznikajících komunitních FVE.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu