Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Infocentrum představuje partnerská města

skrinkampLitoměřice se připravují na blížící se turistickou sezónu. V infocentru na Mírovém náměstí byl včera za účasti starosty Ladislava Chlupáče představen koutek věnovaný partnerským městům. Znaky měst, jejich krátké představení, ale i propagační materiály jsou volně k dispozici v nové vitríně infocentra provozovaného Centrem cestovního ruchu.

Nejčastějšími návštěvníky Litoměřic jsou němečtí turisté, což je dáno jejich blízkostí s německými hranicemi. Není proto divu, že hned dvě německá města jsou partnerská. Starší přátelství je datováno rokem 1996, kdy byla uzavřena smlouva o partnerství se saskou Míšní, rozkládající se na Labi, 25 km severozápadně od centra Drážďan. Město je proslulé míšeňským porcelánem, který se zde začal vyrábět v manufaktuře roku 1710 jako první porcelán v Evropě.

 

Silnější historické pouto však mají Litoměřice s Fuldou. Část ze zhruba 65 tisíc obyvatel totiž tvoří čeští Němci, kteří sem byli po druhé světové válce odsunuti právě z Litoměřic a jejich okolí. Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 2001. Delegace obou měst si přátelské vztahy s Litoměřicemi připomněly loni na podzim, kdy sérii akcí zakončil společný koncert na Mírovém náměstí.

Dávná historie stojí i za partnerstvím se dvěma filipínskými městy – s Calambou a Dapitanem. S Calambou bylo uzavřeno již v roce 1974. Jde o téměř čtyřsettisícové město ležící 54 kilometrů jižně od Manily. Calamba je po celých Filipínách známá ze dvou důvodů. Jednak jako hlavní město odpočinku a rekonvalescence, jelikož je zde velký počet horkých léčivých pramenů, kolem kterých je vystavěna řada letovisek. Druhým důvodem její výjimečnosti je skutečnost, že se zde narodil filipínský národní hrdina v boji za samostatnost José Rizal. Právě on udržoval přátelství s litoměřickým středoškolským profesorem Ferdinandem Blumentrittem, kterého v Litoměřicích dokonce navštívil.

Partnerství s Dapitanem bylo uzavřeno až v roce 2006. Město se 77 tisíci obyvateli leží na ostrově Mindanao. Místo ve filipínské historii si vysloužilo tím, že během národního boje za samostatnost se stalo útočištěm národního hrdiny a bojovníka José Rizala, později popraveného Španěly.

Nejen Dapitan, ale i Calamba jsou důvodem, že Litoměřice se postupem let staly místem častých návštěv filipínských delegací i řadových turistů. Jejich kroky často vedou do Rizalovy bašty ve Velké Dominikánské ulici, věnované historii i současnosti Filipín. Vzájemné vztahy pak loni umocnila v litoměřickém hradu výstava fotografií.

Svou velikostí je však Litoměřicím nejvíce podobné 26tisícové francouzské město Armentiéres. Partnerská smlouva byla uzavřena před šesti lety. Leží v těsném sousedství s hranicemi Belgie. V minulosti bývalo známé svým rozsáhlým textilním a vlnu zpracujícím průmyslem. Je dobře zapamatovatelné i typickou radnicí s vysokou věží. V současnosti se město snaží rozvíjet sféru služeb a obchodu, při zachování historického dědictví a rozvoje kulturního života, což jej pojí s obdobnou rolí Litoměřic.

Všechny základní informace o partnerských městech, včetně fotografií, najdou občané i na webových stránkách města, kde byla minulý rok zřízena sekce zahraničních vztahů. Řada společných akcí je plánována i pro letošní rok. „Pokud se vše vydaří, tak letos v Litoměřicích mimo jiné přivítáme nejen mladé hudebníky z Fuldy, ale také dvě skupiny mladých pracovníků z hesenských státních institucí, učitele z fuldské hudební školy či studenty ze středních škol. Z Litoměřic budou naopak do Fuldy cestovat studenti na další ročník Mezinárodní letní univerzity. Ze severu Francie by měli do Litoměřic přijet zástupci spolku pro spolupráci s Litoměřicemi (ALEI) a Klubu Léo Lagrange, a to za účelem přípravy cesty mládeže v dalším roce. Snad se podaří zrealizovat i výjezd litoměřických basketbalistek do Armentiéres, kde má dívčí basketbal velkou tradici. Pokračuje i spolupráce s Míšní, o kterou velkou měrou pečuje pedagožka litoměřického gymnázia Kateřina Vomáčková,“ uvedl litoměřický historik Filip Hrbek, který se rozvoji partnerských vztahů věnuje.

Foto: Vedoucí infocentra Hana Mildová a starosta Ladislav Chlupáč při prezentaci vitríny představující partnerská města.

 

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu