Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Hrubá stavba vědecko - technického centra je dokončena

geotermalmpStavba vědecko-výzkumného centra v Jiříkových kasárnách vkročila do své druhé poloviny. Objekt za celkem 45 milionů korun a vybavení za dalších zhruba 26 milionů korun bude sloužit pro výzkum geotermální energie. Zaměří se zejména na ověření potenciálu hlubinné geotermální energie (dva a více km) v České republice a testování technologií jejího jímání.

Seznámit se s průběhem stavby a řešit technické detaily, jako zázemí laboratoří, umístění budoucího vybavení apod., dnes přijeli vědci a zástupci konsorcia partnerů výzkumné infrastruktury RINGEN, kteří se na projektu podílejí.

„Cílem je ověřit vhodné lokality a připravit je pro investory; ověřit různé přístupy a technologie tvorby podzemních geotermálních výměníků, zvýšit jejich bezpečnost. Dále je třeba zpřesnit modely pro výpočet vydatnosti a dlouhodobé udržitelnosti těchto zdrojů s využitím složitých matematických modelů. Důležité je i zpřesnění monitoringu seismických jevů, které vznikají při hydraulické stimulaci hornin, a vytvoření husté sítě měřících zařízení (podzemní i nadzemní), jež umožní regulovat seismicitu dříve, než se projeví na povrchu apod.,“ specifikoval výzkumné cíle centra jeho ředitel, profesor Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vše směřuje ke snižování investičních rizik a zvýšení potenciálu využívání této široce dostupné energie pro výrobu tepla a elektřiny.

„Projekt, díky němuž v Litoměřicích budou působit špičkoví čeští i zahraniční experti, vzbudil ohlas i mezi mezinárodní vědeckou komunitou. Ačkoliv prozatím nenese přímý užitek obyvatelům Litoměřic, zvyšuje jejich prestiž a charakterizuje je jako pokrokové město podporující vědu a výzkum,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč. Radnice pro účely projektu bezúplatně převedla pozemek a halu určenou k přestavbě Univerzitě Karlově. Se stavbou a budoucím provozem centra nevznikají městu další náklady. Naopak získá prostředky za pronájem vrtu a pozemku pro další vědecko-výzkumné činností.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu