Městské historické parkány Josého Rizala jsou zase hezčí. Pracovníci technických služeb zde totiž v posledních dnech odstraňovali ze zdí sprejerské výlevy, které tu na podzim zanechal neznámý vandal.
Technické služby musely s nápravou počkat na suché dny. Odstranit tyto „malby“ totiž není vůbec jednoduché. Aby speciální technologie fungující na principu otryskávání pískem skleněnými kuličkami umožnila správný výsledek, jsou potřeba příznivé klimatické podmínky.
Problémy s graffity jsou ve městě nekonečným příběhem. „Je to pořád dokola. Deset jich za rok odstraníme a dvanáct až patnáct jich přibude. Například sochu rudoarmějce v Jiráskových sadech zbavujeme nápisů pravidelně,“ posteskl si Ivo Elman, ředitel Technických služeb města.
TSM odstraňují nápisy pouze z věcí nacházejících se v majetku města. Jde nejen o zdivo, ale i sochy, schodiště nebo zábradlí. „Tato práce jde pomalu. Snažíme se být velmi opatrní, řekl bych až jemnocitní,“ dodal Ivo Elman. Proškoleni jsou pro tuto činnost tři zaměstnanci. „Jejich denní pracovní náplň je ale jiná. Nyní jsme v období mezi zimní údržbou a sekáním trávy, a tak se graffitům mohli věnovat,“ poukázal na časovou náročnost Ivo Elman.
Vedení města prosí obyvatele, aby byli všímaví. Sprejerství je trestným činem a následné postihy by mohly mít preventivní účinek. „Veškerou trestnou činnost bohužel nelze zachytit na kamerách. Máme jich přes tři desítky a sleduje je jeden pracovník. Pomoc všímavých občanů by tak byla velkým přínosem,“ sdělil Ivan Králik, velitel Městské policie Litoměřice. Volat můžete na telefonní čísla 416 733 044, 416 737 156 nebo na tísňovou linku 156.
Foto Iveta Hejduková