Prohlédnout si vnitřní prostory staré radnice od sklepa až po půdu, tak jak je veřejnost po nedávno dokončené rekonstrukci dosud neměla možnost vidět. Takovou příležitost budou mít zájemci v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 16. září.
Oblastní muzeum v Litoměřicích, které v objektu sídlí, ve spolupráci s městem Litoměřice jako vlastníkem budovy připravilo sérii komentovaných prohlídek ještě nezabydlených interiérů této památkově chráněné budovy. Současně bude k vidění také výstava mapující historii a rekonstrukci staré radnice.
Prohlídky vedené historikem se uskuteční v časech 9, 10, 11, 14 a 15 hodin. S ohledem na omezenou kapacitu, kdy v každou hodinu vyrazí účastníci po třicetičlenných skupinách, je nutná předchozí rezervace. A to prostřednictvím rezervačního formuláře na tomto odkazu (kapacita již byla vyčerpána)
Stavebně náročnou rekonstrukcí s náklady ve výši 53 milionů korun procházela stará radnice od června 2021 do června 2023. Práce zahrnuly nejen obnovu interiérů, ale také revitalizaci vnější fasády a výměnu střechy. Součástí modernizace bylo rovněž vybudování nového bezbariérového přístupu pomocí výtahu, který je umístěn ve dvoře muzea nebo restaurátorské práce v interiéru i exteriéru. Přičemž mezi nejrozsáhlejší patří kompletní restaurování dřevěného táflování stěn a kazetového stropu v bývalé jednací síni městské rady a dále kamenné prvky ve vstupních prostorách prvního patra, na fasádě a loubí budovy. Na řadu nyní přijde obnova expozic a vnitřního vybavení muzea, jehož zřizovatelem je Ústecký kraj.
Otevření nové expozice pro veřejnost je plánováno na rok 2026. Ačkoliv budova staré radnice zůstane z důvodu přípravy nové muzejní expozice i nadále uzavřena pro volně příchozí návštěvníky, nejpozději od nového roku bude možné si prohlídku s doprovodem objednat a starou radnici navštívit i mimo speciální akce.
Dny evropského dědictví se celorepublikově konají od 9. do 17. září. V Litoměřicích se v sobotu 16. září kromě staré radnice zdarma otevřou i další objekty, z nichž některé nejsou veřejnosti běžně přístupné, například Blumentrittova a Rizalova bašta nebo některé sakrální stavby.
Kompletní seznam naleznete na stránkách Dnů evropského dědictví ZDE