Kalendář událostí

Stáhnout jako soubor iCal
 

100. výročí vzniku ČSR


Vstup zdarma


pátek 8 – 15 hod


sobota 10 – 17 hod


neděle 10 – 17 hod


O posledním zářijovém víkendu v Litoměřicích vyvrcholí velkolepé krajské oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky. Město při této příležitosti odhalí v areálu Masarykovy základní školy pomník připomínající významný historický milník.


Celokrajské oslavy začnou na výstavišti už v pátek 26. října a potrvají do neděle 28. října. Na celé tři dny se areál Zahrady Čech vrátí zpátky v čase. Nastane tak jedinečná příležitost prožít řadu historických událostí znova. Venkovní i vnitřní prostory se promění v historické expozice, které připomenou různé sféry běžného života První republiky. Pátek bude určen primárně žákům základních a středních škol, sobota a neděle pak veřejnosti.  Během víkendu výstaviště své brány otevře od 10 do 17 hodin, ve 13 hodin proběhne po oba dny slavnostní ceremoniál. V průběhu něho dorazí na koni prezident Masaryk, který v následném vystoupení představí Masaryka jako člověka i jako politika.


V neděli město Litoměřice odhalí v areálu Masarykovy základní školy památník. V 15 hodin zde starosta Ladislav Chlupáč představí dílo pocházející z dílny Jakuba a Barbory Klaškových z Jindřichova Hradce. Tvar pomníku ze sklocementu vychází z geografického vzezření území tehdejšího Rakousko-Uherska, z něhož Československo po první světové válce vzešlo. Z jeho půdorysu se vztyčují jednotlivé země. Československo je na památníku dominantní a nad ostatními státy, které tvoří podstavec, se zvedá do výšky zhruba 80 centimetrů. Tvoří tak jakýsi stůl připomínající oltář. Tato plocha by měla podle autorů projektu sloužit jako místo odpočinku a setkávání pro děti. Všechny státy vychází ze stejné plochy a tvoří jakýsi pevný základ plastiky, který funguje jako jednotící prvek a naznačuje, že všichni máme pod nohama tu stejnou Zemi, jíž jsme součástí.


Nechte se vtáhnout do historické atmosféry celých oslav a vraťte se s námi alespoň na chvíli do roku 1918.


Páteční program je určen školám, sobotní a nedělní program je věnován veřejnosti.


Kompletní informace najdete ZDE

Místo Na Vinici 948/13, Litoměřice
NAHORU