Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Problém: nedostatek technicky zaměřených absolventů škol

stulmpOkresní hospodářská komora v Litoměřicích ve spolupráci s Městem Litoměřice uspořádala v pondělí 8. června v zasedací síni radnice kulatý stůl. Tématem diskuse bylo „Vzdělávání žáků v odborných školách ve spolupráci se zaměstnavateli“. Firmy se totiž stále více potýkají s nedostatkem kvalitních absolventů.

Hlavním důvodem, proč budou řemesla v budoucnu chybět, je nezájem mladých lidí o studium technických oborů. Nadpoloviční většina zaměstnavatelů organizuje vlastní doplňkové vzdělávací programy.
Firmy vidí jasnou roli státu ve zvýšení atraktivity technických oborů a to především v jejich propagaci či v podpoře odborných škol formou dotací a stipendií.

Zaměstnavatelé ale mohou sami pomoci ke zlepšení situace vlastními vzdělávacími programy – podporují konkrétní studenty nebo financují specifický obor na existující škole, organizováním doplňkových vzdělávacích programů, jako např. dlouholetou praxi pro studenty a absolventy, exkurze do podniku či vlastní odborné kurzy.

K diskusi byli pozvání zástupci měst a obcí. Kulatého stolu se zúčastnil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a tisková mluvčí Litoměřic Eva Břeňová. Dále byli pozváni zástupci základních, středních odborných škol a učilišť a zástupci firem na Litoměřicku. Za přednášející se dostavil Petr Jansa z Národního ústavu pro vzdělávání, Roman Kouba zástupce ředitele pro praktické vyučování ze Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb Litoměřice a za Úřad práce Alena Křtěnová.

Kulatého stolu se zúčastnilo 6 zástupců škol: Masarykova základní škola – Marcela Kabátová, 1. KŠPA, 1. Soukromá střední odborná škola – Ivana Jiřičová, Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb Litoměřice – Roman Kouba, Vyšší odborná škola, Obchodní akademie, Střední odborná škola, jazyková škola, Ekonom – Mgr. Pavel Hrubý, Střední škola a Mateřská škola, o.p.s. – Miroslav Šantin, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Roudnice nad Labem – Tomáš Krahulík.
Za firmy se dostavilo 6 zástupců: Schoeller Křešice, s.r.o. – Marie Poláčková a Nikola Tomková, MLMADRE, s.r.o. – Magdalena Šabatová, DiS., Rotor Clip, s.r.o. – Eva Šlapáková, Senior consultant CON-IT – Josef Šimral, SAKORA, s.r.o. – Ivana Korábová, Alexandr Koráb, GERTAHAUS, s.r.o. – Alena Šillerová, Roman Špic.

Kulatý stůl zahájil Ladislav Chlupáč starosta města Litoměřic, který se zaměřil na konkrétnější kroky spolupráce.

Dále vystoupil Petr Jansa z Národního ústavu pro vzdělávání. Se svojí prezentací ukázal poznatky a podněty projektu POSPOLU. Podrobně přednesl příklady „Dobré praxe“, systémová opatření směřující k podpoře spolupráce škol a firem, a jak dosahovat kvality při vzdělávání v reálném pracovním prostředí, a metodický modul RVP:CZ.
Dále si účastnici mohli poslechnout, jaká jsou doporučení pro zlepšení či zahájení spolupráce mezi školami a zaměstnavateli, a jakou roli hraje členství v komorách nebo profesních sdruženích.

Na prezentaci v zápětí reagoval jeden ze zástupců firem. Proběhla menší diskuze na téma bariéry: přechod ze studenta na zaměstnance, a jestli jsou žáci vůbec připraveni na pracovní proces.

Dalším vystupujícím byl Roman Kouba, zástupce ředitele pro praktické vyučování ze Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb Litoměřice. Který prezentoval Modely spolupráce škol a zaměstnavatelů - firem. Hovořil o legislativním procesu, o tom jak dobře funguje spolupráce mezi školou a firmou, jaká jsou k tomu nutná opatření, co je potřeba zajistit, že musí fungovat součinnost firem a škol.

Následoval krátký výstup pana starosty, který poukázala na to, že „škola hrou“ pořád funguje. Město se školami pracuje na spolupráci, pořádají různé soutěže, aby žáky motivovali a nutili je k tomu být lepšími a lepšími. V rámci spolupráce se pracuje na otevření technického a vědeckotechnického klubu pro rozvoj žáků. Další možnosti technického vzdělávání budou vznikat v souvislosti s geotermálním vrtem.

V neposlední řadě vystoupila Alena Křtěnová, kontaktní osoba zastupující Úřad práce pro cílové skupiny v rámci Projektů podporovaných Evropským sociálním fondem v ČR. Informovala o různých projektech, kde firmy mohou žádat o dotace na nové zaměstnance. Uvedla, že firmy mohou pobírat finanční příspěvek až do výše 20 000 Kč/osoba v rámci probíhajících projektů: Projekt Restart2, Odborná praxe pro mladé do 30 let v Ústeckém kraji, do kterých se firmy mohou přihlásit do konce tohoto měsíce.
Dále vzniknou koncem roku nové projekty, např. projekt Flexi, praxe do ciziny, projekt INICIATIVA, který bude určen pro lidi se základním vzděláním nebo pro vyučené, se středním vzděláním, v krajním případě i pro lidi s vyšším odborným vzděláním. Pro firmy Úřady práce zajišťují také rekvalifikace. Nezaměstnaným lidem pomůžou se zaškolením, jak správně psát životopisy, jak se prezentovat před svým zaměstnavatelem apod.

Všichni účastníci měli v rámci debaty možnost vyjádřit se ke spolupráci mezi školami a zaměstnavateli. Prostředí Kulatého stolu umožnilo hodnocení této situace z různých profesních úhlů pohledu.

Obsah diskuze:
• Návrh na přepsání vzdělávacího plánu ve prospěch motivace žáka.

• Žáci nemají žádné pracovní návyky, jsou nezodpovědní, neochota se dále vzdělávat a pracovat, mají jen samá práva, žádné povinnosti, problémem je psaní omluvenek žákem, při dosažení 18. let a bezmocnost kantora ovlivnit docházku do školy a na praxi.
• Žáci se na budoucí povolání musí připravovat v rodinách. Hlavní slovo při volbě povolání mají rodiče.
• Žákům chybí finanční gramotnost – ve věku 19 - 20 let mají exekuce, trvalé bydliště na Městském úřadě, v nové práci kradou, chodí pozdě.

• Generace „ypsilon“ – mladí lidé, kteří pracovat nechtějí. Po škole chtějí odpočívat, sportovat a cestovat, do pracovního procesu se vrací okolo 30. let věku.

• Příkazní smlouvy – firmy, které spolupracují se školou, poskytují praxi žákům, si mohou faktury přičíst do nákladů = úlevy na daních.

• Pozvednout výborné řemeslníky prostřednictvím mistrovských zkoušek na „MISTRA“, v učebních oborech vytvořit alternativu mistrovské zkoušky, místo maturit.

OHK v Litoměřicích ve spolupráci s Městem Litoměřice děkuje všem zúčastněným za spolupráci a těší se na další setkání.

(TZ připravila Alena Kaiserová, ředitelka OHK Litoměřice)

stul2vp

stulvp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu