30 let od sametové revoluce si lidé včera připomněli v Kině Máj

sametovyvecermpCinkáním klíčů zahájil včera starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč v Kině Máj slavnostní večer pořádaný u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce. Význam akce podtrhla hned v úvodu hymna zpívaná operní pěvkyní a litoměřickou pedagožkou Janou Červinkovou.

Komponovaným programem si výročí připomnělo zhruba 150 účastníků vzpomínkového večera pořádaného občanskou iniciativou, řadou dobrovolníků a městem Litoměřice. Mladou generaci zastoupili skauti.

Pod taktovkou moderátorky České televize Zuzany Tvarůžkové zavzpomínali na dobové události vůdčí osobnosti litoměřického dění v čele se zakladatelem litoměřického Občanského fóra Zdeňkem Bártou, kterému úspěšně sekundovali další signatář Charty 77 Ivan Vilím, vysokoškolský učitel Martin Šimsa, lékařka Irena Moudrá Wünschová a právnička Radka Šumerová. Do diskuse se aktivně zapojil i bývalý mluvčí Charty 77, disident a nynější europoslanec Alexandr Vondra. Shodli se na tom, že jen fakt, že vedle sebe sedí a otevřeně diskutují lidé různého názorového smyšlení, je znakem demokracie, po níž společnost několik desítek let marně toužila a kterou je třeba pečlivě chránit.

Atmosféru večera „narušila“ nečekaná kontrola příslušníků Veřejné bezpečnosti žádajících legitimace účastníků „nepovolené“ akce. Dnes úsměvná scénka, která však autenticky připomněla chování bezpečnostních složek před třiceti lety.

Komponovaný večer zpestřily úryvky četby z Havlových děl v podání herečky Ivany Krmíčkové a hudba Báry Zmekové. Uskutečnila se i projekce dokumentu připomínajícího dobové události ústy Martina Šimsy, Ireny Moudré Wünschové a Ivana Vilíma. Natočil jej Lukáš Fíla s týmem spolupracovníků. Na závěr zazněla píseň Jednou budem dál v podání písničkáře Rostislava Čurdy.

Série vzpomínkových akcí bude v Litoměřicích pokračovat v neděli 17. listopadu, kdy se od 10 hodin uskuteční v kostele Všech svatých bohoslužba za 30 let svobody. V 11 hodin bude na budově České spořitelny na Mírovém náměstí odhaleno dílo ve tvaru trikolory litoměřické sochařky Alžběty Kumstátové. Následně účastníci akce společně půjdou do parku Václava Havla, kde položí květiny u busty prezidenta, který se před lety stal vůdčí osobností revolučního dění.

Fotogalerie: Eva Břeňová a Karel Pech

 

NAHORU