Přijďte si ve čtvrtek a v neděli připomenout 30. výročí sametové revoluce

mestolitmpJiž ve čtvrtek 14. listopadu se v litoměřickém Kině Máj uskuteční od 18 hodin vzpomínkový večer „30 let svobody“. Ke zhlédnutí bude filmový dokument, uskuteční se beseda s významnými osobnostmi revolučního dětí, diskuse s lidmi, vše zpestří hudební produkce apod. Besedovat kromě hlavních aktérů místních událostí v čele se Zdeňkem Bártou přijde i účastník celorepublikového dění, bývalý senátor za Litoměřicko a nynější europoslanec Alexandr Vondra. Připravena jsou i hudební vystoupení a citace z děl Václava Havla.

 

V den 30. výročí sametové revoluce, tedy v neděli 17. listopadu, se od 10 hodin uskuteční bohoslužba v kostele Všech svatých jako poděkování za 30 let svobody. O hodinu později bude slavnostně odhaleno na budově České spořitelny na Mírovém náměstí dílo ve tvaru trikolory pocházející z dílny litoměřické akademické sochařky Alžběty Kumstátové. Následně účastníci akce společně zapálí svíčky u busty Václava Havla v parku, který nese jeho jméno.

Na připomínce oslav spolupracovali zástupci občanské společnosti, město Litoměřice a řada dobrovolníků. Součástí vzpomínkových akcí je i na Mírovém náměstí právě probíhající venkovní výstava realizovaná společně se Státním oblastním archivem v Litoměřicích. Na více než dvou desítkách velkoformátových panelů najdeme informace o událostech konaných v rozmezí let 1988 až 1990 v Praze a v Litoměřicích, seznámení s jejich hlavními aktéry, reakce místního tisku, ale i svodky Státní bezpečnosti, fotografie, vážné i humorné dobové komentáře apod.

NAHORU