Vzpomínkový akt uctil památku válečných veteránů

denveteranumpK uctění památky válečných veteránů se dnes na litoměřickém hřbitově sešli zástupci Československé obce legionářské a Vojenského zařízení Travčice spolu s hrstkou občanů a zástupci města Litoměřice.  Položením květin vyjádřil své poděkování místostarosta Karel Krejza.

Vzpomínkový akt se uskutečnil v Den válečných veteránů, který připadá právě na 11. listopadu. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. V České republice je tento významný den více připomínán až od roku 2001.

Přítomní připomněli význam tohoto dne nejen květinami, zapálením svíček, či minutou ticha, ale také ve svých projevech. „Vzpomínáme jak na vojáky, kteří padli v minulosti, tak i na současné hrdiny,“ uvedl například zástupce Československé obce legionářské Oldřich Lacina.

Městský úřad se k uctění památky válečných veteránů připojil už v minulém týdnu. Od 6. listopadu je možné na informačním centru na Mírovém náměstí zakoupit vlčí mák jako symbol úcty k veteránům a podpořit tak natáčení vzpomínek pro sbírku Paměť národa. Květ vlčího máku je symbolem veteránů, červené květy pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Vlčí máky zde budou k zakoupení až do 14. listopadu.

NAHORU