Zahájení výstavy o Volyňských Češích přilákalo desítky zájemců

volynmpDesítky návštěvníků přilákala včerejší vernisáž výstavy s názvem Návraty Volyňských Čechů, která se uskutečnila v Kulturním a konferenčním centru v Litoměřicích. Putovní výstava, která popisuje emigraci Čechů na Volyň do carského Ruska ve 2. polovině 19. století, život v nové domovině a také jejich cestu zpět, potrvá do konce října.

 

Cílem akce je nejen zvýšení povědomí veřejnosti o našich předcích, ale je také cestou k hledání vlastních předků. "Na Litoměřicko přišla spousta Volyňských Čechů, odhadem kolem 500 rodin, což je dnes v konečném důsledku vynásobeno čtyřmi generacemi kolem 10 tisíc obyvatel Litoměřicka. Lidem může výstava pomoci najít své kořeny, uvědomit si, jak jejich předci žili. Historie Volyňských Čechů tak pokračuje do současnosti a není jen pouhou minulostí, uvedla Dagmar Martinková, předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.

Radost nad aktivitou Volyňských Čechů v Litoměřicích vyjádřil na vernisáži starosta Ladislav Chlupáč. "Jsem velice rád za aktivitu Volyňských Čechů v Litoměřicích. Historii si  musíme stále připomínat, bez její znalosti nemůžeme tvořit nic nového. Plyne z ní i poselství pro nás všechny -  i když byly těžké doby, lidé si dokázali vzájemně pomáhat," vyjádřil se starosta.

Tajemník Městského úřadu v Litoměřicích Milan Čigáš poukázal na fakt, že praví hrdinové nemusí být daleko. "Mnohdy naši nejmenší hledají svého hrdinu třeba ve filmech, ale ve skutečnosti ti opravdoví hrdinové jsou v jejich okolí. Tyto děti  jsou mnohdy jejich potomci a jejich krev koluje v jejich žilách," připomněl tajemník Čigáš.

Výstava mimo jiné přináší mimo jiné popis historických dat a příčin exodu, popis hospodaření volyňských Čechů, české školství na Volyni, nebo také působení volyňských Čechů v armádách za obou světových válek. Akce se koná u příležitosti výročí 800 let založení města v rámci projektu „Najdi si svého válečného veterána“, který bude určen žákům litoměřických základních škol, jež se pokusí najít válečného veterána ve své rodině. Výstava potrvá do konce října.

 

NAHORU