Zahájení výstavy o Volyňských Češích přilákalo desítky zájemců

volynmpDesítky návštěvníků přilákala včerejší vernisáž výstavy s názvem Návraty Volyňských Čechů, která se uskutečnila v Kulturním a konferenčním centru v Litoměřicích. Putovní výstava, která popisuje emigraci Čechů na Volyň do carského Ruska ve 2. polovině 19. století, život v nové domovině a také jejich cestu zpět, potrvá do konce října.

 

Cílem akce je nejen zvýšení povědomí veřejnosti o našich předcích, ale je také cestou k hledání vlastních předků. "Na Litoměřicko přišla spousta Volyňských Čechů, odhadem kolem 500 rodin, což je dnes v konečném důsledku vynásobeno čtyřmi generacemi kolem 10 tisíc obyvatel Litoměřicka. Lidem může výstava pomoci najít své kořeny, uvědomit si, jak jejich předci žili. Historie Volyňských Čechů tak pokračuje do současnosti a není jen pouhou minulostí, uvedla Dagmar Martinková, předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.

Radost nad aktivitou Volyňských Čechů v Litoměřicích vyjádřil na vernisáži starosta Ladislav Chlupáč. "Jsem velice rád za aktivitu Volyňských Čechů v Litoměřicích. Historii si  musíme stále připomínat, bez její znalosti nemůžeme tvořit nic nového. Plyne z ní i poselství pro nás všechny -  i když byly těžké doby, lidé si dokázali vzájemně pomáhat," vyjádřil se starosta.

Tajemník Městského úřadu v Litoměřicích Milan Čigáš poukázal na fakt, že praví hrdinové nemusí být daleko. "Mnohdy naši nejmenší hledají svého hrdinu třeba ve filmech, ale ve skutečnosti ti opravdoví hrdinové jsou v jejich okolí. Tyto děti  jsou mnohdy jejich potomci a jejich krev koluje v jejich žilách," připomněl tajemník Čigáš.

Výstava mimo jiné přináší mimo jiné popis historických dat a příčin exodu, popis hospodaření volyňských Čechů, české školství na Volyni, nebo také působení volyňských Čechů v armádách za obou světových válek. Akce se koná u příležitosti výročí 800 let založení města v rámci projektu „Najdi si svého válečného veterána“, který bude určen žákům litoměřických základních škol, jež se pokusí najít válečného veterána ve své rodině. Výstava potrvá do konce října.

 

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU