Ministr zdravotnictví navštívil litoměřickou nemocnici

ministrvojtechmpLitoměřická nemocnice je finančně zdravá a dobře řízená. Pokud se město domnívá, že do budoucna nebude mít na investice, je její převod pod Krajskou zdravotní správnou cestou. Tak lze shrnout slova ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který včerejší odpoledne strávil v Litoměřicích s cílem zklidnit rozjitřené emoce.

 

Starosta Ladislav Chlupáč znovu zopakoval, že město vyhovělo přání veřejnosti a od záměru prodeje akcií upustilo. V současné době jedná pouze s Ústeckým krajem a Krajskou zdravotní, a.s., o podmínkách jejího převodu a začlenění do výrazně silnějšího subjektu, který sdružuje pět nemocnice (Teplice, Děčín, Most, Chomutov, Ústí nad Labem). Ústecký kraj i Krajská zdravotní již oficiálně deklarovaly zájem litoměřické zdravotnické zařízení převzít.

„Chceme zachovat dobře fungující nemocnici i v následujících letech a město je slabým partnerem při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, dodavateli léků apod. Jako příklad lze uvést mamografické pracoviště, pro které nebyla ze strany zdravotních pojišťoven vůle ho zasmluvnit. Již jen fakt, že rozpočet města je zhruba 550 milionů korun a nemocnice 800 milionů korun, o něčem svědčí. Období ekonomické prosperity, zdá se, pomalu končí. Některé příjmy města již nyní klesají. Na investice do obrovského majetku tak zanedlouho nebude mít v takové míře, jak by bylo potřeba,“ vysvětluje Ladislav Chlupáč. Podle něj je úkolem politika řešit věci včas a uvažovat nikoliv v horizontu jednoho nebo dvou let, ale dívat se i směrem do budoucna právě proto, aby litoměřická nemocnice nedopadla jako v Rumburku.

Jak zaznělo, řada pracovníků nemocnice vnímá případný převod pod Krajskou zdravotní pozitivně. „Je třeba zklidnit rozjitřené emoce, jen tak může nemocnice nadále dobře fungovat,“ vyzval ministr Vojtěch.

O případném referendu, které by mělo rozhodnout, zda litoměřickou nemocnici předat veřejnoprávnímu subjektu, jakým Krajská zdravotní je, budou jednat zastupitelé na svém zářijovém jednání. Petici za vypsání referenda podepsalo několik tisíc občanů. „Pokud chceme referendum, tak je nutné uspořádat ho co nejdříve, protože současná nejistota nemocnici poškozuje,“ dodal starosta Chlupáč.

 

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU