Zdražení parkovného je krokem k omezení provozu v centru města

mestompParkování v centru Litoměřic od 1. května podraží. Cílem je prostřednictvím tohoto kroku snížit počet dlouhodobě parkujících aut na Mírovém náměstí a přimět řidiče více využívat záchytná parkoviště nacházející se opodál. Radní tak reagují na požadavky obyvatel, kteří dlouhodobě volají po zklidnění provozu v centru a omezení parkování.

 

Nově v I. zóně (Mírové náměstí, Tyršovo náměstí a ulice Dlouhá, Velká Dominikánská a Novobranská) za hodinu parkování zaplatíme 50 korun oproti původním 30 korunám. První půlhodina však vyjde na 20 korun. Ve II. zóně (ulice Na Valech – parkoviště u zahradnictví a u hradeb, a ulice Veitova) se parkovné zvedá z 5 korun na 20 korun za hodinu. Celodenní stání zde vyjde na 80 korun oproti původním 50 korunám. Z 10 na 20 korun vzroste částka v III. zóně (Krajská – parkoviště U Hvězdárny a Vojtěšské náměstí – za domem kultury). Beze změny zůstává IV. zóna, kterou je parkoviště u autobusového nádraží (ulice Marie Pomocné), kde hodina přijde řidiče na 5 korun a za celodenní parkování zaplatí 10 korun. „Jde o nejvýhodnější místo k zaparkování, neboť je odtud stále relativně dobře dostupné centrum,“ uvedl Lukas Wünsch, místostarosta Litoměřic. Částka navíc, kterou město za parkovného získá, pomůže financovat plánovanou výstavbu parkovacích domů.

Nový ceník vejde v platnost od 1. května. Zároveň s ním přibude i nová možnost úhrady formou mobilní aplikace s názvem „Sejf“, kterou lze stáhnout na všechny typy operačních systémů chytrých telefonů. Dosud bylo možné parkovné platit pouze hotově a formou SMS. Předpokladem pro užívání této nové varianty je nainstalování aplikace v telefonu. Uživatel v ní vyhledá příslušné parkoviště a po zadání PIN provede platbu. V aplikaci pak najde uložený parkovací lístek se všemi náležitostmi. 

Dalším krokem vedoucím ke snížení provozu v centru bude plánované omezení tranzitu. Město pověřilo odborníka přípravou možné podoby dopravního projektu. Možností by mohlo být například otočení jednosměrky v části ulice Michalská u úřadu práce a zaslepení výjezdu z Mostecké na Tyršův most. „Dopravní dostupnost Jezuitské, Mostecké ulice ani Mírového náměstí by nebyla omezena,“ popsal diskutované změny místostarosta Lukas Wünsch.

Ke zvýšení parkovného dochází po třech letech, naposledy ke změnám město přistoupilo v roce 2016.

NAHORU