Oslavy 800 let města se ponesou ve znamení osmi století příběhů

800letmp2V plném proudu jsou již přípravy na oslavy 800 let Litoměřic, které město čekají v příštím roce. Ponesou se v duchu osmi století příběhů.

 

Slavit se bude od začátku až do konce roku. Čeká nás bohatý program, do jehož tvorby se mohou zapojit všichni obyvatelé Litoměřic. Místní podnikatelé nabídnou své produkty v podobě speciálů vydaných u příležitosti výročí (pivní sety, vína, čokolády apod.). Známí litoměřičtí rodáci se zúčastní veřejných besed s občany. Proběhne pokus o zapsání do České knihy rekordů.

 Hlavní část oslav se však uskuteční v týdnu před tradičním vinobraním, které na ně plynule naváže. „Zahájí je v sobotu 14. září velkolepý průvod Litoměřičanů (sportovci, skauti, divadelníci, tanečníci apod.) a Velký letní koncert za účasti litoměřických pěveckých sborů. Těšit se můžeme na dnes velmi populární videomapping – videoprojekce na budově muzea, která představí všech osm století Litoměřic,“ nastínila připravovaný program Iveta Holubová z odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu Městského úřadu v Litoměřicích. V neděli do Litoměřic zamíří zástupci partnerských měst z Míšně, Fuldy a Armentières, kteří s sebou přivezou i typické výrobky ze svých regionů. Návštěvníci tak získají možnost zakoupit si například pravý míšeňský porcelán, vidět tradiční řemesla či ochutnat tamní pivo a víno. Od pondělí do čtvrtka pak podium na Mírovém náměstí ovládnou kulturní vystoupení. Představí se školy, místní umělci, hudebníci a další účinkující.

Základní školy včetně víceletého gymnázia začínají s přípravami už v těchto dnech. Jejich zástupci se minulý týden sešli na městském úřadu, aby si vylosovali století, kterému se bude každá škola věnovat. „Během týden trvajících slavností, kterými celoroční oslavy vyvrcholí, se každé odpoledne na podiu představí dvě školy se svým programem. Podmínkou je, že se vystoupení musí vztahovat k Litoměřicím a přidělenému století. Každé ze století je specifické něčím jiným, vystoupení proto budou velmi rozmanitá a už nyní jsme zvědaví, jak jej jednotlivé školy pojmou,“ těší se Andrea Křížová, vedoucí Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče MěÚ Litoměřice, která je členem organizačního týmu. 

Město již počátkem prosince vydá sadu upomínkových předmětů symbolizujících významné výročí, například trička, látkové tašky, náramky, zápisníky, tužky, kalendáře, ale i flash disky, dámská kolekce drobných doplňků apod.

 

Foto: Zástupci škol při losování svých zadání, kterými jsou: 

 

ZŠ Na Valech - 20. století - Vyhnání Čechů na začátku II. světové války a vyhnání českých Němců po konci II. světové války

ZŠ Boženy Němcové - 16. století - Renesance, působení italských architektů, výstavba domu U Kalicha

Masarykova ZŠ - 15. století - Zapojení města do husitských válek, neúspěšné obléhání města Janem Žižkou

ZŠ U Stadionu - 17. století - Založení litoměřického biskupství

ZŠ Havlíčkova - 19. století - Založení první české soukromé školy v Litoměřicích

ZŠ Ladova - 13. století - Založení města Přemyslem Otakarem I.

Lingua Universal - 14. století - Rozšíření města a darování vinic městu Karlem IV., počátek vinařské tradice

Gymnázium Josefa Jungmanna - 18. století - Založení litoměřického pivovaru

 

maly

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU