Stříbro z celorepublikové ekologické soutěže putuje do Litoměřic

eonmpDruhé místo v celorepublikové prestižní energetické a ekologické soutěži E.ON Energy Globe získalo město Litoměřice. Soutěžilo v kategorii obec s projektem „Litoměřice, město s energií“.

 

Porota v podobě hlasující veřejnosti ocenila rozsah inovačních aktivit, kterými se Litoměřice mění v energeticky nezávislé a nízkoemisní město. Po sérii úspěšných renovací na sedmi školských budovách na úrovni současných norem si Litoměřice zvedly laťku a renovovaly tři mateřské školy v energetickém standardu blízkém pasivním domům. O rok později město využilo metodu EPC (Energy Performance Contracting / Energetická služba se zárukou) k renovaci dalších 13 městských objektů s garantovanou úsporou energie 6 milionů korun ročně. Město tak již od roku 2012 ušetřilo zhruba 32 milionů korun na výdajích energie v rámci majetku města.

„Zájem o soutěž nás těší a druhé místo je úspěchem, ze kterého se radujeme. Snažíme se stále zdokonalovat a být inspirací ostatním obcím,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč.

První místo si letos odnesla Jesenice za inteligentní veřejné osvětlení, které pomocí speciálního filtru snižuje podíl modré složky světla. Ta zabraňuje vylučování hormonu melatoninu, který umožňuje kvalitní spánek. Večer tedy všechna instalovaná světla svítí v mírně červených odstínech.

Cílem soutěže je každoročně ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Litoměřice dlouhodobě snižují energetickou náročnost městských budov, zavádí ekologické a energetická zlepšení a snaží se inspirovat své obyvatele k trvale udržitelnému rozvoji města. Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2 300 projektů.

 

Na fotografii renovovaná mateřská škola v ulici Stránského

p2110032

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU