Tento web používá pro přihlašování uživatelů a k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Připravte se na novinky ve vydávání osobních dokladů

pasmpPřipravte se na změny, které se chystají od 1. července, ve vydávání cestovních pasů (CP) a občanských průkazů (OP).

Novinkou u OP je vydávání dokladu pouze se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem, do kterého se zapisuje identifikační certifikát. Doposud si mohl žadatel zvolit i variantu bez čipu či strojově čitelných údajů. Jedinou výjimkou pro vyhotovení dokladu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti jeden měsíc jsou volby. Občan může při podávání žádosti uvést telefonní číslo či e-mail, kam mu bude zaslána informace o možnosti převzetí vyhotoveného OP. Dosavadní OP bez čipu zůstávají v platnosti, nebude prováděna hromadná výměna dokladů.

Další změnou je možnost vydávání osobních dokladů (OP i CP) ve zkrácené lhůtě, a to do 24 hodin v pracovních dnech nebo do pěti pracovních dní. Standardní doba pro vyhotovení dokladů zůstává 30 dnů. U dokladů s lhůtou do pěti dnů může občan podat žádost na kterémkoli úřadu obcí s rozšířenou působností (ORP) či na Ministerstvu vnitra (Na Pankráci 72, Praha 4). Převzít doklad si bude moci na úřadu ORP, kde byla žádost podána, nebo na Ministerstvu vnitra (MV), přestože žádost podal na úřadě.

„Jiné je to u dokladů, které jsou vyhotoveny v pracovních dnech do 24 hodin. Žádost lze podat rovněž na úřadě ORP a MV. Vyzvednout si doklad lze jen na MV,“ vysvětlila Milena Nováková, vedoucí Oddělení správních činností MěÚ Litoměřice.

S vydáváním dokladů ve zkrácené lhůtě jsou spojené i správní poplatky, o jejichž výši se informujete na webových stránkách města Litoměřice v sekci Potřebuji si vyřídit: https://www.litomerice.cz/potrebujivyridit. Zde rovněž naleznete podrobnější informace týkající se vydávání osobních dokladů.

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU