Tento web používá pro přihlašování uživatelů a k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Veřejnost dnes může obdivovat Klaudyánovu mapu Čech

klaudyankampZcela výjimečně je dnes v Státním oblastním archivu v Litoměřicích až do 17 hodin k vidění nejstarší tištěná mapa Čech – Klaudyánova mapa Čech. Veřejnosti je zpřístupněna v den, kdy na Hradě Litoměřice probíhá slavnostní zasedání a konference k 500. výročí jejího vydání konané pod záštitou starosty města Ladislava Chlupáče.

 

Tento jediný téměř kompletně dochovaný původní exemplář je jako součást biskupské knihovny majetkem Biskupství litoměřického. Litoměřický archiv, kde je mapa uložena, ho představuje společně s archiváliemi, které přibližují osud tohoto originálu. „Cílem této drobné výstavy je přiblížit osudy litoměřického exempláře a představit i její pozdější kopie dochované ke sbírkách archivu,“ uvedla autorka výstavy Daniela Brokešová.

Vlastní mapa je umístěna v dolní třetině celého listu a je orientována k jihu. Obsahuje schématické znázornění sídel, lesů, pohoří, říční síť a hlavní zemské stezky. V horních dvou třetinách se nachází obrazová, textová a heraldická výzdoba. Dílo si nenechal ujít ani starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. „Znát historii naší země je velice důležité a podpora podobných událostí je pro mne samozřejmostí,“ vyjádřil svůj postoj starosta Chlupáč.

 

Foto 1: Originál Klaudyánovy mapu přišli obdivovat i zahraniční návštěvníci, na fotografii Lars Lövgren ze Švédska

Foto 2: Pracovnice badatelny litoměřického archivu Jana Vanišová u kopie mapy

 

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU