Tento web používá pro přihlašování uživatelů a k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Vznik republiky si Litoměřičtí připomenou sérií kulturních akcí

mestompNové umělecké dílo připomínající letošní sté výroční vzniku Československé republiky odhalí v říjnu město Litoměřice. Umístit ho chce v areálu Masarykovy základní školy směrem do ulice Bratří Čapků. V té souvislosti vypsalo před několika dny výběrové řízení na realizaci zakázky malého rozsahu, jehož celková cena nepřekročí 170 tisíc korun.

 

„Dílo může mít formu pamětní desky, sochy, případně busty. Dovedu si představit, že jeho součástí bude časová osa obsahující důležité mezníky vzniku státu. Uvidíme, s jakými nápady přijdou výtvarníci,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč.

Město Litoměřice již nyní chystá u příležitosti významného výročí sérii kulturních a vzdělávacích akcí. Zahájí ji v květnu jednodenní konference pořádaná u příležitosti 500. výročí vydání Klaudiánovy mapy, která je nejstarší tištěnou mapou Čech. Koncipována byla jako pomůcka pro poutníky cestující do Říma. Originál je uložen v litoměřickém archivu. Následovat bude v srpnu velký letní koncert litoměřických sborů. V září se pak uskuteční u příležitosti 40. výročí litoměřické městské památkové rezervace výstava fotografií dokumentující její proměnu a dále ve stejném měsíci státotvorně laděný benefiční koncert operní pěvkyně Evy Urbanové.

Oslavy vyvrcholí pod taktovkou Ústeckého kraje poslední říjnové dny na výstavišti Zahrada Čech. Od 25. do 28. října se zde uskuteční celokrajské oslavy. V jejich průběhu hejtman Ústeckého kraje vysadí na výstavišti lípu a následně starosta odhalí výtvarné dílo na Masarykově základní škole.

Oslavy 100. výročí zakončí v Litoměřicích v prosinci výstava Univerzity J. E. Purkyně pořádaná ve foyer Kulturního a konferenčního centra. „K vyhlášení ČSR v severozápadních a severních Čechách totiž s ohledem na tehdejší události došlo až o několik měsíců později,“ uvedl litoměřický historik Filip Hrbek.

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU