Průjezd v Jezuitské už městu hanbu nedělá

mestompSoukromý průjezd v ulici Jezuitská, kterým se vchází ke Gotickému dvojčeti, významné historické památce města Litoměřice, svítí novotou. Díky právě ukončené rekonstrukci už není trnem v oku místním lidem, ani turistům. Poté, co došlo k dohodě mezi městem a vlastníky objektu, se město pustilo do rekonstrukce. Důkladné opravy ho vyšly na 120 tisíc korun, dalších 130 tisíc korun potřebných k restaurování historických dveří financovalo ministerstvo kultury.

„Průchod se nacházel ve velmi zuboženém stavu. Zdi byly špinavé, pomalované a posprejované, visely z nich nefunkční kabely a na mnoha místech opadávala omítka. Průchod neměl řádné osvětlení, byl zde velký nepořádek a zápach. Působil tristním dojmem a lidé, včetně turistů, kteří tudy procházeli, stav oprávněné kritizovali,“ přiblížil vedoucí odboru správy nemovitého majetku městského úřadu Václav Härting.

Z toho důvodu zde město provedlo opravy omítek, včetně výmalby průchodu. Veškeré kabely (elektroinstalace osvětlení, telefonní či datové linky) jsou vedeny pod omítkou pro budoucí snadnější údržbu místa, jež je také nově osvětleno. Oprava se týkala také místních dveří, včetně zavěšení, kování a nového zasklení. Historické dveře do Jezuitské ulice byly pod dohledem památkářů odborně restaurovány.

„Turisty tudy provázíme často, jedna z našich turistických tras vede ke Gotickému dvojčeti právě průchodem v ulici Jezuitská. Rekonstrukce tohoto místa nás jako průvodce proto velice těší. Návštěvníkům můžeme naše město ukázat opět v lepším světle,“ uzavřela Hana Mildová z litoměřického informačního centra.

Město bude na stav průjezdu dohlížet i v budoucnu na základě uzavřené dohody o výpůjčce.

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU