Tento web používá pro přihlašování uživatelů a k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Zrestaurované renesanční malby zdobí fasádu radnice v dvorním traktu

fresky 1 3 2miniMalovaná fasáda ve dvorním traktu domu U Kalicha (radnice) prošla rekonstrukcí. Původní renesanční malby byly v havarijním stavu. Jak vychází ze zprávy Národního památkového ústavu, poslední restaurátorské práce se datují do roku 1992. Jedná se přitom o největší dochovanou malovanou fasádu na území Litoměřic, kde malby dosahují 40 % plochy.

 

„Uchování a prezentace této fasády je důležitá pro celou podobu městské památkové rezervace v Litoměřicích, nejen pro samotný dům č.p. 15/7. Z toho důvodu jsme přikročili k jasnému rozhodnutí fasádu zrestaurovat, a to podle restaurátorského záměru akademické malíčky Evy Votočkové,“ vysvětlila vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Andrea Křížová. Celkové náklady na průzkum, restaurování a obnovu malované dvorní fasády dosáhly nákladů 650 tisíc korun, město tuto částku financovalo 265 tisíci. Zbytek uhradila dotace ministerstva kultury.

Dům U Kalicha byl pravděpodobně středověkým objektem, který prošel zásadní způsobem přestavbou v letech 1570 – 1580. Stavitele Ambrože Balli najala měšťanská rodina Mrázů z Milešovky, konkrétně Jan Mráz z Milešovky, jehož rodina patřila mezi litoměřickými měšťany k nejvýznamnějším. Jan Mráz nechal upravit tento dům, v pramenech nazývaný jako Ronovský či Pod bání, velice výstavně a dům sloužil mj. jako hostinec pro nejvýznamnější návštěvy města Litoměřice.

 


Mohlo by vás také zajímat

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU