Muzeum křišťálových doteků je otevřeno. Červenou pásku střihla Marta Kubišová

e prohlidka maleV Litoměřicích bylo 25. května otevřeno Muzeum křišťálových doteků. Litoměřický sklář Jan Huňát v něm vystavuje zhruba tři desítky dlaní významných světových i českých osobností. Dotknout se tak můžeme ruky zachránce židovských dětí sira Wintona, prezidenta Havla, bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madelaine Albrightové, ale i fenomenálních hokejistů Jágra nebo Haška, případně zpěvačky Anastacie či muzikanta Ringo Starra.

"Bylo mým přáním otevřít v rodném městě vlastní muzeum. Díky vstřícnosti města, které mi pronajalo reprezentativní prostory v historickém jádru Litoměřic, se sen stal skutečností," uvedl sklář Jan Huňát u příležitosti slavnostního otevření muzea, kterého se zúčastnila i zpěvačka Marta Kubišová. Právě její otisk ruky rozšíří vystavené křišťálové exponáty. "Pozvání do Litoměřic jsem ráda přijala, je to krásné město a těší mě, že moje dlaň se ocitne v tak vybrané společnosti," prohlásila několikanásobná zlatá slavice.

Otevření Muzea křišťálových doteků s překrásným výhledem na katedrálu sv. Štěpána uvítali i akci přítomní starosta Ladislav Chlupáč společně s místostarosty Karlem Krejzou a Pavlem Grundem. "Pro nás je v ČR zcela unikátní muzeum Jana Huňáta vítaným produktem vedoucím k obohacení turistického ruchu. Věříme, a majiteli muzea to z celého srdce přejeme, že návštěvníky zaujme," shodli se představitelé města.

Muzeum je otevřeno každý den, kromě pondělí, od 10 do 17 hodin. 

Text Eva Břeňová, Foto Anna Hrochová 

NAHORU