Tento web používá pro přihlašování uživatelů a k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Litoměřice hostí evropské strážce přírody z 26 zemí

rangersmpVíce než 130 rangerů ze 26 zemí se zúčastnilo včera v litoměřickém domě kultury slavnostního zahájení čtyřdenní mezinárodní konference strážců přírody. Vysoce kulturní zážitek přinesl hned v úvodu Symfonický orchestr ZUŠ Litoměřice, který vystoupil společně s Festivalovým litoměřickým sborem a sólisty pod taktovkou dirigenta Jiřího Knoteho.

Sálem zněla v podání početného hudebního tělesa kromě jiného i česká a slovenská hymna, neboť pořadatelem akce je jak česká, tak slovenská Asociace strážců přírody. Celkem 26 vlajek jednotlivých zemí svírali v rukou litoměřičtí skauti.

Účastníky hned v úvodu pozdravil prezident International Ranger Federation a zakladatel nadace Thin Green Line Sean Willmore, který přiletěl až z Austrálie, dále představitelé českých a slovenských ministerstev životního prostředí, krajská radní Jitka Sachetová, starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a další významní hosté.

Po celodenním programu byla večer na památku významné konference strážců přírody vysazena u Gotického dvojčete lípa, jíž žehnal generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek. Následoval kulturní program.

Cílem setkání nazvaného “Strážci v Evropě - zkoumání nových přístupů v ochraně přírody” je výměna zkušeností mezi strážci přírody jednotlivých zemí a navázání bližší spolupráce nejen v rámci Evropy. Dále dojde k podepsání deklarace o založení Evropské federace strážců a deklarace o spolupráci mezi Evropskými státy v otázkách stráže přírody. Nedílnou součástí akce jsou odborné exkurze do chráněných území.

„Setkání strážců evropských států jsou pořádána Mezinárodní federací strážců pouze jednou za tři roky a o místě konání se vedou dlouhé debaty, neboť je to velice prestižní záležitost pro každý pořadatelský stát. Jsme proto velmi potěšeni, že takovouto událost může hostit právě naše země,“ konstatoval Borek Franěk, předseda Asociace strážců přírody České republiky.

 


Mohlo by vás také zajímat

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU